Müzik öğretmenliği lisans programlarına yönelik saksafon öğretim programı tasarısı ve değerlendirilmesi
Saxophone curriculum design for music education undergraduate programs and its evaluation
- Tez No: 366363
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEKİN ALBUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Araştırmada Müzik Öğretmenliği Lisans Programlarında uygulanmak üzere saksafon dersi için 14 haftalık başlangıç düzeyi öğretim programı hazırlanmış ve hazırlanan programın uygulamadaki görünümü değerlendirilmiştir. Programın hazırlanmasında yapılandırmacı felsefe esas alınarak öğrenme odaklı bir yaklaşım sergilenmiştir. Araştırmada model olarak nitel araştırma yöntemlerinden biri olan eylem araştırması kullanılmış olup, nitel veriler için literatür taramasından, nicel veriler için ise uygulama boyutundan elde edilen sayısal verilerden yararlanılmıştır. Uygulama esnasında süreç değerlendirmek için düzenli aralıklarla ara değerlendirmeler yapılmış ve uygulama sonunda genel durum tespitine yönelik olarak katılımcıların performansları uzmanlar tarafından değerlendirilmiştir. Süreç ve uzman değerlendirmelerinden elde edilen veriler ışığında programın işlevselliği sınanarak başarılı olduğu kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it was prepared a 14 week individual instrument saxophone curriculum for beginning level in Department of Music Education and evaluated the aspect of prepared program in the practice. It was presented learning-focused approach based on the constructivism philosophy to prepare the program. In this research, as a model it was used action research which was one of the qualitative research types. It was utilized literature review for qualitative data and the application for quantitative data. During the application, it was benefited term evaluations to evaluate the process regularly and after the application, participants were evaluated by experts for due diligence. It was tested program's functionality with data obtained from process and experts evaluations and it was assessed that the program was successful.