Yöneticilerin liderlik davranışları ile işgörenlerin iş tatmin düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesine yönelik Ankara'daki konaklama işletmelerinde bir uygulama
The impact of managers' leadership behaviors on job satisfaction of employees, a practice used in the lodging facilities in Ankara
- Tez No: 366386
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU KILIÇLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Yöneticiler, işletmelerinde iş verimini ve işletme içi huzuru artırmak için çaba harcarlar. Fakat sergiledikleri bu liderlik davranışlarının işgörenler açısından nasıl algılandığı konusunda yeterli geri bildirimler almamaktadırlar. Halbuki liderlik davranışları işgörenlerin iş tatmininin sağlanmasında son derece önemlidir. Özellikle de hizmet sektöründe hizmeti doğrudan müşteriye sunan işgörenler için iş tatmini önemli bir role sahiptir. Bu bağlamda işgörenlerin sadece ekonomik birer varlık olmadığı, aynı zamanda sosyal yönlerinin de bulunduğu noktası önem kazanmaktadır. Yani işletme bünyesinde bulunan işgörenlerin sadece ekonomik beklenti içinde olmadıkları, aynı zamanda farklı sosyo-psikolojik beklenti ve ihtiyaçlarını karşılamak içinde örgütte bulundukları göz önünde tutulmalıdır. Bu bağlamda araştırmanın amacı, yöneticilerin liderlik davranışlarının işgörenlerin iş tatmini üzerindeki etkisinin belirlenmesidir. Bu amaçla Ankara'da bulunan toplam 14 adet 5 yıldızlı konaklama işletmesinin tamamına ulaşılmıştır. Buralardaki işgörenlerden anket yöntemiyle veriler toplanmış ve toplamda 386 adet anket formu değerlendirilmeye alınmıştır. Üç bölümden oluşan formun ilk bölümünde demografik bilgiler, ikinci bölümünde yöneticilerin liderlik davranışlarını ölçen ifadeler yer alırken, üçüncü bölümünde işgörenlerin iş tatmin düzeylerini ölçen ifadeler yer almıştır. Bu ifadelerin tamamı işgörenler tarafından doldurulmuştur. Elde edilen veriler SPSS programıyla analizleri yapılmış ve yöneticilerin liderlik davranışları ile işgörenlerin iş tatmin düzeyleri arasında pozitif yönde anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Bu tespitin sonucuna dayanarak araştırmanın son bölümünde konuya ilişkin öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Managers try to increase the productivity level and inner peace in their enterprice. But they do not get enough feedback about how their leadership behaviour perceived by their labours. However, leadership behaviors are a significant factor in labours' job satisfaction. Especially in service sector, job satisfaction has a huge role for the labours who are serving directly to the clients. In this respect, the subject that the labours are not only an economic asset, but they also have a social aspect, is getting more important.So, it should be taken into consideration that, the workers within the enterprice are there, not only due to economic expectations, but also there to satisfy their different socio-psychologic needs and wants. The aim of this research is to find out, the impact of the managers' leadership behaviours on the employees' job satisfaction. For that purpose, it has been reached all of the 14, 5 stars accomodation enterprices located in Ankara. From the workers in these enterprices, datas are collected with the questionnaire method and in total 386 questionnaires are taken into consideration. The forms have 3 chapters. In the first chapter demographic datas are found, in the second chapter, the expressions to measure the managers' leadership behaviours are found, and in the third one, the expressions to measure the job satisfaction level of the workers are found. All these expressions are filled by the workers.As all the datas are analysed, it is found that, there is a positive way of meaningful relationship between the managers' leadership behaviour and the workers' job satisfaction level. After this evaluation, recommendations about this subject are told at the last chapter of this research.