Çevrimiçi ders süreçlerinde çevrimiçi ders süreçlerinde farklı konumlandırılan benzeşimlerin öğrencinin bilişsel yük algısına, akademik başarısına ve kalıcılığına etkisi
The effect of analogies positioning differently on cognitive load perception, academic success and persistency in online-learning process
  1. Tez No: 366387
  2. Yazar: YAKUP YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM YALIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırmanın amacı, çevrimiçi öğrenme ortamlarında farklı konumlandırılan benzeşimlerin öğrenenlerin bilişsel yük algılarına, akademik başarıları ve öğrendiklerinin kalıcılıklarına etkisini belirlemektir. Araştırmada faktöriyel desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu Ankara Üniversitesi Elmadağ Meslek Yüksek Okulu Bilgisayar Teknolojileri Bölümü 2011-2012 eğitim-öğretim yılı Bahar dönemi“Ağlarda Veri İletişimi 1”dersini seçen 93 kişiden oluşmuştur. Öğrencilere 4 farklı çevrimiçi öğrenme ortamı sunulmuş, öğrenenler bu ortamlara rastgele seçim yöntemine göre atanmışlardır. Ardından öğrenenler, atanmış oldukları çevrimiçi öğrenme ortamında öğretim elemanı eşliğinde 6 hafta boyunca çalışarak araştırmanın deneysel sürecini tamamlamışlardır. Araştırmanın bağımsız değişkeni olan çevrimiçi öğrenme ortamı dört farklı şekilde düzenlenmiştir. Çevrimiçi öğrenme ortamlarının boyutları arasındaki farklılıklar öğrencilerin çalıştıkları ortamındaki farklı konumlandırılan benzeşimlerin kullanılmasıyla oluşturulmuştur. Birinci deney grubundaki öğrenenlerin çalıştığı çevrimiçi öğrenme ortamında (Ortam 1) kullanılan benzeşimler“Ön Organize Edici”dir. İkinci deney grubundaki öğrenenlerin çalıştığı çevrimiçi öğrenme ortamındaki (Ortam 2) kullanılan benzeşimler“Gömülü Harekete Geçirici”dir. Üçüncü deney grubundaki öğrenenlerin çalıştığı çevrimiçi öğrenme ortamındaki (Ortam 3) kullanılan benzeşimler ise“Son Sentezleyici”dir. Kontrol grubundaki öğrenenlerin çalıştığı çevrimiçi öğrenme ortamında (Ortam 4) benzeşim kullanılmamıştır. Araştırmanın bağımlı değişkenleri ise öğrenenlerin bilişsel yük algıları, akademik başarıları ve kalıcılıklarıdır. Öğrenenlerin bilişsel yük algıları Ortam 2 de çalışan öğrencilerin Ortam 1 ve Ortam 4 de çalışan öğrenenlere göre daha fazla olduğu, Ortam 3 de çalışan öğrenenlerin Ortam 1 de çalışan öğrenenlere göre daha fazla bilişsel yüklendikleri bulunmuştur. Ortam 1, Ortam 2 ve Ortam 3 de çalışan öğrenenlerin akademik başarı puanları Ortam 4 de çalışan öğrenenlere göre artış göstermiş ancak kendi aralarında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Ortam 1, Ortam 2 ve Ortam 3 de çalışan öğrenenlerin kalıcılık puanları Ortam 4 de çalışan öğrenenlere göre artış göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the effect of the analogies positioning differently in online-learning environments on cognitive load perceptions, academic success and persistency of students. Factorial design is used in the study. The team of the study is consisting of 93 individuals who have chosen Data Communication in Networks-1 lesson at Department of Computer Science in Ankara University Elmadağ Vocational High School in 2011-2012 Spring term. 4 different online-learning environments have been provided to students who are assigned to these environments randomly. Afterwards, students completed testing process of the study in company with the instructor at assigned online-learning environments in 6 weeks. Online-learning environment, that is independent variable in the study, is arranged as 4 different types. Differences among dimensions of online-learning environments are designed by using analogies that are positioned differently in students' environment. Analogies that are used in first experimental group students' online-learning environment (Environment-1), are“pre-organizer”. Analogies that are used in second experimental group students' online-learning environment (Environment-2) are“embedded activator”. Analogies that are used in third experimental group students' online-learning environment (Environment-3) are“the last synthesizer”. No analogy is used in the last experimental group students' online-learning environment (Environment-4). The dependent variables of the study are cognitive load perceptions, academic success and persistency of students. It is found that cognitive load perceptions of the students in Environment-2 are more than in Environment-1 and 3, cognitive load perceptions of the students in Environment-3 are also more than in Environment-1. Academic success grades of the students in Environment-1, 2 and 3 indicate an increase with respect to Environment-4 but any significant difference cannot be found among themselves. Persistency grades of the students in Environment-1, 2 and 3 also indicate an increase with respect to Environment-4 but any significant difference cannot be found among themselves.