Ankara ilinde çalışan nakış öğretmenlerinin yaşam doyumu iş doyumu ve mesleki tükenmişlik düzeylerinin bazı değişkenler açısından incelenmesi
Analyzing the life satisfaction, job satisfaction and job burnout levels of the embroidery teachers in ankara in terms of some variables
  1. Tez No: 366403
  2. Yazar: HATİCE FİDAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. YAKUDE DEVELİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: El Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Araştırma Ankara ilinde Halk Eğitim Merkezlerinde çalışan nakış öğretmenlerinde yaşam doyumu, iş doyumu ve mesleki tükenmişlik düzeylerinin kadro durumu, medeni durum, gelir durumu, ulaşım durumu, çocuk sayısı, eğitim durumu, okuldaki hizmet süresi ve yaş gibi değişkenlere göre anlamlı düzeyde farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek ve aralarındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini; 2012-2013 eğitim-öğretim yılında Ankara ilinde Halk Eğitim Merkezlerinde görev yapan 105 nakış öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada verilerin toplanmasında Maslach Tükenmişlik Envanteri, Yaşam Doyumu ve İş Doyumu olmak üzere üç farklı ölçek ve araştırmacı tarafından düzenlenen Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Analizlerde; Betimsel İstatistiksel Teknikler, Bağımsız Örneklemler t- Testi, Pearson Korelasyon Analizi, Scheffe Çoklu Karşılaştırma Analizi ve Tek Yönlü Varyans Analizi kullanılmıştır. Bu araştırma betimsel bir araştırmadır. Araştırma bulgularından elde edilen veriler sonucunda; yaşam doyumu ve iş doyumu arasında pozitif, tükenmişlik ve alt faktörleri duyarsızlaşma, duygusal tükenme, kişisel başarısızlık ile iş ve yaşam doyumu arasında negatif korelasyon söz konusudur. Nakış öğretmenlerinin yaşam doyumu, iş doyumu, tükenmişlik ve tükenmişlik alt boyutlarının kadro durumu, ulaşım durumu, hizmet süresi ve yaş değişkenlerine göre farklılaşmadığı görülmektedir. Yaşam doyumu düzeyinin çocuk sayısı, eğitim durumu ve gelir durumu değişkenine göre, iş doyumu düzeyinin eğitim durumu değişkenine göre, tükenmişlik düzeyinin yaş, medeni durum ve çocuk sayısı değişkenine göre, duyarsızlaşma düzeyinin medeni durum ve çocuk sayısı değişkenine göre ve duygusal tükenme düzeyinin çocuk sayısı değişkenine göre farklılaştığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to determine whether there are significant differences in the life satisfaction, job satisfaction and job burnout levels of the embroidery teachers working in the public education centers in Ankara in terms of the variables including staff position, marital status, income status, transportation, the number of children, educational status, service years and age and also to find out the relationships among them. The sample of the study consisted of 105 embroidery teachers working in the public education centers in Ankara in the 2012 – 2013 educational years. Three different scales (Maslach Burnout Inventory, Life Satisfaction and Job Satisfaction) and the personal information form, prepared by the researcher, were used to collect data. The Descriptive Statistical Techniques, t – Test for Independent Samples, Pearson Correlation Analysis, Scheffe Multiple Comparison Analysis and One – Way Variance Analysis were used to analyze the data. This is a descriptive research. The findings of the study indicated that there was a positive correlation between life satisfaction and job satisfaction and that there was a negative correlation among burnout and its sub factors like desensitization, emotional burnout, personal failure and job and life satisfaction. It was found out that the life satisfaction, job satisfaction, burnout and its sub factors didn't show any differences in terms of the variables including staff position, transportation, service years and age. It was also found out that the level of life satisfaction showed differences in terms of educational status and income status, that the level of job satisfaction showed differences in terms of educational status, that the level of burnout showed differences in terms of age, marital status and the number of children, that the level of desensitization showed differences in terms of marital status and the number of children and that the level of emotional burnout showed differences in terms of the number of children.