Çalışanların özyeterlik inançlarının örgüt sağlığı algısı ile iş tatmin düzeyi ilişkisindeki aracılık etkisinin araştırılması
An i̇nvestigation on mediation effect of workers' self efficacy belief on the relationship between the perception of organizational health and job satisfaction level
  1. Tez No: 366412
  2. Yazar: MEHMET ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA ERDİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın temel amacı çalışanların bulundukları örgütlere ilişkin geliştirmiş oldukları örgüt sağlığı algılarının iş tatmin düzeylerine etkisini ve bu ilişki üzerinde öz yeterlik inançlarının ara değişken etkisini araştırmaktır. Literatürde iş tatmini, örgüt sağlığı ve öz yeterlik kavramları ile ilgili çok sayıda çalışma bulunmakla birlikte, bu türden bir aracılık etkisinin varlığını araştıran herhangi bir çalışmaya ulaşılamamıştır. Bu durum araştırmanın özgünlüğüne işaret etmektedir. Çalışma İstanbul ve Ankara illerinde yer alan kamuya ait ortaöğretim kurumlarında görev yapmakta olan 177 öğretmenden elde edilen veriler ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonuçları çalışanları örgüt sağlığı algıları ile iş tatmin düzeyleri arasında, örgüt sağlığı algıları ile öz yeterlik inançları arasında ve öz yeterlik inançlarıyla iş tatminleri arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişkilerin var olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca öz yeterlik inancının, örgüt sağlığı algısı ile iş tatmin düzeyi arasında kısmı ara değişken etkisine sahip olduğu ortaya konulmuştur. Bunun yanında, çalışmada demografik değişkenlerden cinsiyet ve yaş ile öz yeterlik inancı, örgüt sağlığı algısı ve iş tatmin düzeyi arasındaki ilişki de araştırılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre çalışanların örgüt sağlığı algıları, öz yeterlik inançları ve iş tatmin düzeyleri ile cinsiyetleri arasında anlamlı ilişkiler bulgulanmıştır. Buna göre kadınların örgüt sağlığı algıları, öz yeterlik inançları ve iş tatmin düzeylerinin erkeklere oranla daha yüksek olduğu bulgulanmıştır. Örgüt sağlığı algısı ve iş tatmin düzeyi yaş değişkeni açısından anlamlı biçimde farklılaşmazken, öz yeterlik inançları yaşa göre farklılık göstermektedir. Bulgulara göre en yüksek öz yeterlik inancına sahip yaş grubu 41–50 iken en düşük öz yeterlik inancı ise 20–30 yaş grubundadır
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to search the workers' perception of organizational health improved towards their organizations on their job satisfaction and to find out the mediating effect of self-efficacy belief which has a link between organizational health and job satisfaction. Although there are many studies on job satisfaction, organizational health and self-efficacy in literature, it is not possible to reach out a sufficient study on the effect of mediation. Therefore, it points out the originality of this thesis. This study was carried out through the data collected from 177 teachers work in public high schools in İstanbul and Ankara. Results indicate that there are statistically significant relationships between workers' perception of health and job satisfaction level, the organization health perception and self-efficacy belief, and the belief of self-efficacy and job satisfaction. Moreover, it is also pointed out that self-efficacy belief has intermediary variable effect upon perception of organizational health and job satisfaction level. Besides, the relationship between two demographic variables (age, gender) and job satisfaction level, perception of organizational health and self-efficacy belief is also researched in this study. According to research results; meaningful relations between perception of health organization, self-efficacy belief and job satisfaction level and gender are found out. So; women's perception of health organization, self-efficacy belief and job satisfaction level are higher than men's. Whereas; perception of health organization and job satisfaction level don't differ as regard of age, self-efficacy belief does. According to findings; while 41-50 age group has the highest self-efficacy belief, 20-30 age group has the lowest.