Hemmâm b. Münebbih ve rivâyetlerinin değeri
Hammam b. Munabbih and the value of his narratives
  1. Tez No: 366480
  2. Yazar: SİNAN ERDİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜNYAMİN ERUL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 416
Özet
Erdim Sinan, Hemmâm b. Münebbih ve Rivâyetlerinin Değeri, Doktora Tezi, Danışman: Prof. Dr. Bünyamin ERUL, VI+ 407 s. İran asıllı olan Hemmâm b. Münebbih, Yemen'in en önemli şehri San'â'da h. 30 ile 132 yılları arasında yaşamış bir tâbiîdir. İlimle uğraşan bir ailenin mensubu olan Hemmâm, İsrâilî bilgilere vukûfiyeti ile tebârüz etmiş olan Vehb b. Münebbih'in abisidir. O, ilmi kişiliği ile öne çıkan sahâbilerle görüşmüş ve onlardan rivâyette bulunmuştur. Ancak hadislerinin büyük bir kısmını Ebû Hureyre'den almıştır. Ondan naklettiği en önemli rivâyet koleksiyonu ise sahîfesidir. Hemmâm cerh ve ta'dil imamlarınca sika görülmesine rağmen, sahîfesini ve haberlerini kendisinden aktaran râvîlerin sayısının azlığı sebebiyle Ebû Hureyre'nin en meşhur öğrencileri arasında zikredilmemiştir. Bununla beraber onun rivâyetleri, zamanla Kütüb-i Sitte başta olmak üzere birçok eserde yer almış ve sahîfesi hadis usûlü ile tabakât kitaplarında meşhur nüshalar arasında sayılmıştır. Bu da Hemmâm'ın, Ebû Hureyre'nin önemli talebelerinden biri olarak kabul edildiğini göstermektedir. Sahîfe sahih bir senedle ve merfû olarak gelmiş olmasına rağmen birçok rivâyeti farklı noktalardan da olsa tenkit edilmiştir. Sahîfenin isnadındaki Ebû Hureyre-Hemmâm-Ma'mer-Abdurrezzâk isimlerinden kaynaklanan hatalarla bazı rivâyetlerin ref edilmiş olma ihtimali yüksektir.
Özet (Çeviri)
Erdim Sinan, Hammam b. Munabbih and the Value of his Narratives, Doctorate Thesis, Advisor: Prof. Dr. Bünyamin ERUL, VI+ 407 p. Being a follower Hammam b. Munabbih, who was originally Iranian, lived in the most important city San'â of Yemen between hijra 30 and 132. He was the member of a family who dealt with science and was the elder brother of Wahb b. Munabih who had been known as having the Israili knowledge. He met the important companions of the prophet Mohammad known with their scientific personalities and narrated with them. However, he obtained the greatest part of hadiths from Abu Hurayra. The most important narration colection which he narrated from him is his Sahifah. Although he was accepted as a reliable person by al-jarh wa al-ta'dil imams, he was not mentioned among the most famous students of Abu Hurayra becase there were not many narrators who narrated his Sahifah and information from him. Nevertheles, his narrations took place in the course of time, firstly in al-Kutub al-Sıtta and in many works and his Sahifah was considered among the famous manuscripts in hadith style and the tabaqât books. This shows that Hammam was accepted as one of the important students of Abu Hurayra. Although Sahifah occured with the correct argument and marfû a lot of narrations were critisized on different points. Because of the mistakes originated through the names Abu Hurayra-Hammam-Ma'mar-Abdurrazzak atributed in Sahifah, some of the narrations might have been promoted heightened.