The effect of using different kinds of ice-breakers on upper-intermediate Turkish EFL students' speaking ability)
Farklı türde kaynaştırma etkinlikleri kullanımının Türk ileri-orta düzey İngilizce öğrencilerinin konuşma becerilerine etkisi
  1. Tez No: 366541
  2. Yazar: PARISA YEGANEHPOUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TAKKAÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışma, yabancı dil konuşma üretiminde bir sınıf aktivitesi olarak kaynaştırma tekniklerinin etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Bu etkileri göstermek için IELTS sınavı müteakip Türkiye, Erzurum Amerikan Kültür Derneği'nden İngilizce'yi yabancı dil olarak öğrenen yüz Türk öğrenci seçilmiştir. Daha sonra bu öğrenciler kaynaştırma tekniklerinin uygulamasını alan deney grubu ve plasebo alan kontrol grubu olarak rastgele ikiye bölünmüştir. Her iki grup kendileri için ön test ve art test olarak düşünülen bazı konular hakkında konuşmak zorundaydılar. Puanlar; normallik testi, homojenlik testi, bağımsız t-testi, ANOVA testi, korelasyon testi ve bağımsız örnek test uygulanarak SPSS aracılığıyla analiz edildi. Bulgular kaynaştırma teknikleri uygulamaları alan deney grubu katılımcılarının konuşma testinde önemli derecede daha iyi performans sergilediğini göstermiştir. Nicel verilerin analizinde, araştırmacı ayrıca kelime bilgisi, gramer, telaffuz ve akıcılık olmak üzere dört faktörde kaynaştırıma tekniklerinin etkilerini ölçmüştür. Betimsel faktör analizi dört faktörün gelişiminde kaynaştırma tekniklerinin pozitif etkisini göstermiş, telaffuz ve akıcılık üzerindeki etkisinin kelime bilgisi ve gramerin üzerindeki etkiden daha fazla oldüğü saptanmıştır. Ayrıca, kaynaştırma aktiviteleri uygulanarak, erkekler ve bayanlar için gelişim seviyesinin tamamen aynı olduğu kanıtlanmıştır. Nihai sonuç olarak, çalışmaya katılan öğretmenleri ile yapılan görüşmede, bir iletişim stratejisi olarak kaynaştırma tekniklerinin kullanımının öğrenciler arasındaki sözel iletişimi daha kolaylaştırdığını ve dil engellerinin çözümünde iyi bir yol olduğunu kanıtlamıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effects of ice- breakers as a classroom activity on foreign language speaking production. For showing these effects, one hundred Turkish EFL students from the American Culture Institute, Erzurum, Turkey were selected after following the English standard speaking test (IELTS). Then, they were randomly divided into two groups; the experimental group who received the treatments on ice-breakers, and the control group who received a placebo. Both groups had to speak about some topics that were considered as their pre-tests and post-tests. The scores were analyzed through SPSS by applying normality test, homogeneity test, independent t-test, ANOVA, correlation test, and independent sample test. The findings revealed that participants in the experimental group, who had received the treatments on ice- breakers, significantly enhanced better performance in a speaking test. In quantitative data analysis the researcher also measured the effect of ice-breakers on four factors of vocabulary, grammar, pronunciation, and fluency. Descriptive factor analysis showed positive effect of ice-breakers in improving all four factors, the effect on pronunciation and fluency were more than vocabulary and grammar. Also, it was proved that by applying ice-breaker activities, the degree of improvement for males and females were exactly the same. As a last result, interview with teachers of the study proved that as a communication strategy, use of ice-breakers makes oral communication between learners easier and it is a good way to eliminate language barriers.