Örüntüler öğrenme alanının 8. sınıf öğrencilerine ilgi-tabanlı örneklerle öğretiminin öğrencilerin akademik başarısına etkisi
Effect of the teaching of learning domain of patterns by interest-based examples on the 8th grade students' academic success
- Tez No: 366540
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN DİKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada 8. Sınıf öğrencilerine örüntüler alt öğrenme alanının, ilgi-tabanlı örneklerle öğretiminin öğrencilerin akademik başarısına etkisini belirlemek amaçlanmıştır. Bu amaca uygun olarak nicel araştırma yöntemlerinden yarı-deneysel yöntem kullanılmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından literatür desteğiyle geliştirilen ilgi kartları, örüntüler başarı testleri, ev ödevi testi ve yarı-yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Veri toplama araçlarından örüntüler başarı testlerinin geçerlik ve güvenirlikleri 2013-2014 eğitim-öğretim yılı güz yarıyılında yapılan pilot çalışma ile tespit edilmiştir. Çalışmanın verileri 2013-2014 eğitim-öğretim yılı bahar yarıyılında toplanmıştır. Çalışmanın araştırma grubunu bir ortaokuldaki sekizinci sınıf öğrencilerinin A ve B şubelerinde öğrenim görmekte olan 48 öğrenci oluşturmuştur. Çalışma grubunu oluşturan öğrenciler amaçlı örnekleme yöntemlerinden tipik durum örnekleme yöntemine göre seçilmiştir. Görüşmeler için ise deney grubu öğrencileri testlerden aldıkları puanlara göre yüksek, orta ve düşük başarı düzeylerine ayrılmıştır. Her bir başarı düzeyinden 3'er öğrenci alınarak toplamda 9 öğrenci seçilmiştir. Araştırma bulgularına göre örüntüler alt öğrenme alanın öğretiminde ilgi-tabanlı örneklerle öğretiminin geleneksel öğretim yöntemi üzerinde akademik başarıyı arttırma noktasında anlamlı bir üstünlüğü bulunamamıştır. Ayrıca cinsiyet faktörünün de akademik başarı üzerinde anlamlı bir farklılık oluşturmadığı tespit edilmiştir. Ancak hem ilgi-tabanlı örneklerle öğretimin hem de geleneksel öğretim yönteminin ön-teste kıyasla öğrencilerin akademik başarısını arttırdığı yani her iki öğretimin de örüntülerin öğretiminde etkili olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca ilgi-tabanlı örneklerle öğretimin öğrencilerin ödevlere katılımı üzerinde pozitif bir etkisinin olduğu da fark edilmiştir. Son olarak deney grubu öğrencileri, ilgi-tabanlı örneklerle öğretime yönelik olumlu bir tutuma sahip olduklarını göstermişler ve bu öğretimin farklı matematik derslerinde de kullanılmasını olumlu karşılamışlardır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effect of using interest based examples for teaching patterns topic for 8th grade students. Semi-experimental method, which is one of the quantitative research method, was used for complying the purpose. Data of the study collected through literature supported interest cards that is developed by researcher, patterns achievement test, homework assignments and semi-structured interview form. Reliability and validity of the patterns achievement test acquired through pilot study that was conducted during fall semester of 2013-2014 academic year. Data collected during spring semester of 2013-2014 academic year. Participants of the study are 48 eighth grade students who are combination of two classes of a same middle school. Study group students are selected through typical situation sampling which is a kind of purpose sampling method. Experimental group students split into three achievement level which are high, medium and low then three students from each achievement level selected for interview. According to research findings, using interest-based examples for teaching patterns topic did not have a better effect than traditional method for increasing academic achievement. Additionally gender did not any effect on students' achievement. Posttest results confirmed that both using interest-based examples for teaching patterns topic and traditional teaching methods have a positive effect on students' achievement when compared to the pretest results. Additionally using interest-based examples for teaching had positive effect on students' contribution for homework. As a last remark, experimental group students showed positive attitudes towards using interest-based examples for teaching, and positive thoughts on using this method in mathematics classes.