Küreselleşme sürecinde yerel yönetimlerin değişen rolü ve eğitim sistemine yansımaları
Globalization in the process of changing role of local government and educational system implications
- Tez No: 366715
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ALTINTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Education and Training, Public Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Eğitim sistematiğinde, sürekli gelişen ve gittikçe küçülen dünyada hâlâ merkeziyetçi bir yönetim anlayışına sahip ülkeler söz konusudur. Türkiye'de özellikle eğitimin finansmana ve yönetimine dayalı acil çözüm bekleyen birtakım sorunlar, bürokratik yapılanmanın getirdiği hantallığa takılmakta bu da eğitim kurumlarında çözümü bir hayli güç sorunlarla (Gordion Düğümü gibi) karşılaşmamıza neden olmaktadır. Bu durumunun sürdürülebilirliği söz konusu değildir. Çözüm yolu ise, artık klasik, hantal merkezi bürokratik yapılanmada köklü bir değişikliğe gidilmesi gerektiğini göstermektedir. Bu açıdan bakıldığında demokratik dünyanın uzun yıllardır benimsediği ve uygulamaya soktuğu eğitimde yerinde yönetim anlayışıyla yerel yönetimlere yeni yetki ve görevler verilmesi meselesini tartışmamızı gerektirmektedir.
Özet (Çeviri)
Education in a systematic, constantly evolving and increasingly shrinking world countries still have a centralized approach to management is concerned. In Turkey, especially education financing and management based on the urgent to be solved a number of problems, bureaucratic restructuring brought clumsiness and attached to it in educational institutions solution to a very difficult problems (Gordian knot, etc.) to encounter causes. The sustainability of this situation is not the case. If remedy, now classic, cumbersome bureaucratic center embodiment illustrates a fundamental change should be sought. From this perspective, the democratic world has embraced and put into practice for many years, on-site management with an understanding of the training and tasks given new powers to local authorities require us to discuss the matter.