İnşaat işletmelerinde maliyet muhasebesi hesaplamaları ve karşılaşılan sorunlar
Calculation of cost accounting in the construction business and the problems encountered
  1. Tez No: 366756
  2. Yazar: FATİH DURMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULKADİR TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
İnşaat sektörü, gelişen dünya ekonomisinin en önemli sektörü haline gelmiştir. Ülkemizde ve Dünya'da lokomotif olarak çeşitli sektörlere (demir, çelik, kum, çimento, çakıl, çivi vs) katkı sağlamaktadır. Yapımı bir veya birden daha fazla yıl süren inşaat faaliyetlerinde, dönem gelir ve giderlerin iyi bir şekilde saptanması son derece önemlidir. Yatırımcı, yatırım için gerekli finansmanı sağlayabilmesi için yapacağı yatırımın bütçesini bilmek isterken, yüklenici ise ihaleyi alabilmek için maliyeti organize ederek iyi bir planlama ve maliyet analizi yapma gereksinimi vardır. Çünkü sektörde işgücü, hammadde ve arsa maliyetleri oldukça yüksektir. Dolayısıyla maliyetlerin yüksek olması ve rekabetçi bir Pazar ortamında satış grafiğinin düşük bir eğilim göstermemesi için, maliyet tahmin ve organizasyonların yapılması yerinde olacaktır. Böylelikle, hem yatırımcı için, hem de yüklenici için doğru maliyet tahmini anlam kazanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Construction industry has gained the status of the most important sector in the world. It contributes to different industries such as iron, steel, sand, gravel etc. not only in our country, but also in the world. It is crucially important that period revenues be assessed for the construction operations which will take at least 1 year or more. While investor wishes to know investment budget needed for his investment, subcontractor needs to make a cost analysis by planning the costs in order to become preferred bidder for the tender. Because labor, row material and land costs are relatively high. Therefore to study on cost estimation and organization are important in order not to face a reducing a sales chart in case of high cost and competitive market. Accordingly, Correct cost estimates fall into the place for both investor and subcontractor.