An Eagletonian analysis of evil in the Sleep of Reason
Sleep of Reason adlı romanın Eagleton'ın kötülük anlayışıyla açıklanması
  1. Tez No: 366836
  2. Yazar: SEVCAN AKÇA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu tez, C. P. Snow'un Sleep of Reason adlı romanının Terry Eagleton'ın On Evil çalışmasında tartıştığı kötülük kavramına göre açıklamayı ve Eagleton'ın kötülük kavramıyla ilgili görüşlerinin söz konusu romanı açıklamada ne kadar yardımcı olduğunu ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Eagleton kötülüğe karşı aykırı bir tutum sergilemiştir. Bu durum az karşılaşılan bir kötülük türünü yani görünürde bir neden olmaksızın yapılan kötülüğü tanıttığında daha da belirgindir. 'Aspects of Evil' başlıklı birinci bölüm hem karmaşık bir yapısı olan kötülük kavramını hem de Eagleton'ın kötülük anlayışının neden aykırı olduğunu anlamak için düşünülmüştür. Bu bölümde kısaca kötülük kavramının farklı tanımları, türleri ve antik çağdan modern zamana kadar değişen tutumları ele alınmıştır. Sonrasında Eagleton'ın kötülük kavramıyla ilgili düşünceleri On Evil adlı çalışması temel alınarak tartışılmıştır. Kitapta kötülük ile ölüm içgüdüsü, özgürlük, özgür irade, sorumluluk, yıkıcılık ve insanların üzerinde dış etkenlerin etkisi vb. arasında yakın bir ilişki olduğu görülmüştür. Eagleton kötülük kavramının özelliklerini tartıştıktan sonra var olan kötülüğü açıklamak için yapılan önerileri çürütmeye çalışır. Böylece kötülüğün nedensizliğiyle ilgili düşüncelerini güçlendirir. Eagleton'ın kötülükle ilgili öne sürdüğü düşünceleri C. P. Snow'un Sleep of Reason adlı romanın incelenmesinde eleştirel araçlar olarak kullanılmıştır. Bu çalışmadan çıkarılan sonuç; romanda sekiz yaşında bir çocuğun iki kadın tarafından işkence edildikten sonra öldürülmesiyle somutlaşan kötülük kavramı Eagleton'ın kötülük anlayışı ışığında açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze the Sleep of Reason by C. P. Snow according to Terry Eagleton's views about evil with reference to On Evil, and to see to what extent his views on evil sheds light upon the novel. Eagleton has an unconventional attitude towards evil. This becomes more recognizable especially when he introduces a rare category of evil, that is, without an apparent reason. A chapter entitled 'Aspects of Evil' is designed to understand both the evil concept which is a complicated phenomenon and the reason why Eagleton's perspective of evil is unconventional. In this chapter different definitions and types of the concept, and the changing attitudes towards it from Ancient to Modern times have been briefly discussed. Then, Eagleton's views on evil have been discussed with reference to On Evil in which there is a close relationship between the concepts of evil and the death drive, freedom, free will, responsibility, destructiveness, and the influence of external factors on human beings, etc. After he has studied the characteristics of evil he tries to refute the suggestions for the existence of the present evil. Thus, he strengthens what he has discussed about the motivelessness of evil. Eagleton's views on evil are the critical tools to be used in the analysis of the Sleep of Reason. It has been concluded from this research that evil embodied in the novel by the murder of an eight year-old boy after being tortured by the two women has been explained in the light of Eagleton's perception of evil.