Başyapıt imgelerin günümüz sanatındaki yorumları
Reviews of image in contemporary art masterpieces
  1. Tez No: 366982
  2. Yazar: SONAY MEMOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EVREN KAVUKCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Sanat tarihinin geçmişine baktığımızda birçok usta-çırak ilişkisi kapsamında geçmişten esinlen sanatçılar görmekteyiz. Sanat tarihinin en önemli sanatçısı; Leonardo da Vinci'nin başyapıtı olarak kabul edilen Mona Lisa'sını 20.yy'da Andy Warhol, Duchamp, Botero gibi modernist sanatçılar kendi üslupları ile yeniden yorumlamışlardır. Bu sanatçıların içerisinde yapıtı basitleştiren ve eleştiren sanatçı ve eserlerini görmemize rağmen sanat eserinin kült olduğu ortaya çıkmıştır. Mona Lisa sanat tarihinin başyapıtı olarak varlığını sürdürmektedir. 15.yy'la başlayan tarihsel süreçteki sanatçıların, başeser olarak kabul edilen yapıtlarını, kendilerinden sonra gelen sanatçılara bıraktığı etkinin sorgulandığı bir çalışmadır.
Özet (Çeviri)
When we look at the history of art history, we have seen many artists who are inspired by the past under the master-apprentice relationship. Modernist artists such as Andy Warhol, Duchamp, Batero have reinterpreted, the most important artist in the history of art, Leonardo da Vinc's Mona Lisa which is considered as his masterpiece with his own style in the 20th century.Although we have seen artists and work of them who simplify and criticize the work in these artists,the work of art has emerged as cultural.Mona Lisa exists as a masterpiece of art history.Beginning with the 15th century works of artists in the historical process,which are considered as masterpiece, are studies that are questionable impact left after themselves from artists.