Kavaklıdere (Muğla) florası
Flora of Kavaklidere (Muğla)
  1. Tez No: 367412
  2. Yazar: OLCAY CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN GÖRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışma, Kavaklıdere (Muğla) florasını tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma alanımız Davis'in kareleme sistemine göre C2 karesindedir. Bu araştırmada, Temmuz 2011 - Aralık 2013 yılları arasında yapılan arazi çalışmalarında toplanan 1200 bitki örneğinin değerlendirilmesiyle 89 familya, 373 cins, 147 alttür ve 84 varyete tespit edilmiştir. Çalışma alanında 751 takson tespit edilmiştir. Endemik bitkilerin sayısı 54 (% 7.19)'tır. Taksonların fitocoğrafik bölgelere dağılım oranları şu şekildedir: Akdeniz elementleri 419 (% 55.79), İran-Turan elementleri 24 (% 3.19) ve Avrupa-Sibirya elementleri 25 (% 3.32). Geniş yayılışlı ve yayılış alanları belli olmayan taksonların sayısı 283 (% 37.68).
Özet (Çeviri)
This investigation was carried out determine Flora of Kavaklıdere (Muğla). Research area is located on C2 square acording to Davis's grid system. In this study, during the period July 2011- December 2013, by evaluating the collected 1200 plant specimens, 89 families, 373 genera, 147 subspecies and 84 variety were identified. In study area, 751 taxa were determined. The number of endemic plants is 54 (7.19 %). The distribution rates of the specimens into phytogeographical regions are as follows: Mediterranean elements 419 (55. 7 %), Irano-Turanian elements 24 (3.19 %), Euro-Siberian elements 25 (3. 32 %), the number of unknown or cosmopolits taxa is 283 (37. 68 %).