Kütahya ili merkez ilçesinin adli açıdan önemli olan sarcophagıdae (Dıptera) faunasının belirlenmesi
Determination of sarcophagiade (Diptera) fauna of central district of Kütahya that is important for forensically
- Tez No: 367540
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAKUP ŞENYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma ile ilk kez Sarcophagidae türlerinin faunası, süksesyonu ve fenolojileri detaylı olarak belirlenmiştir. Çalışma bölgesi olarak Dumlupınar Üniversitesi Evliya Çelebi Yerleşkesi seçilmiştir. Sarcophagidae familyasından 15 tür belirlenmiştir. Bu türlerin hepsi Ege bölgesi ve Kütahya için yeni kayıttır. Türkiye faunası için 3 tür ilk kez kaydedilmiştir. Her bir türün yıllık aktivitesi, fenolojileri ve tercih ettikleri çürüme aşamaları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
With this study, for the first time faunas, successions, and phenologies of Sarcophagidae species have been determined in detail. Dumlupinar University Evliya Çelebi Campus was selected as the study area. 15 species have been identified from family of Sarcophagidae. All these species are new records for Aegean region and Kütahya. 3 species were for the first time for the fauna of Turkey. Annual activities, phenologies and their preferred decompose stages of each species were identified