Kütahya efsanelerindeki kültler ve bu efsanelere bağlı ritüeller
Cults in Kütahya legends and rituals related to these legends
  1. Tez No: 838790
  2. Yazar: OĞUZ KAAN GÜREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL ADAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 271
Özet
“Kütahya Efsanelerindeki Kültler ve Bu Efsanelere Bağlı Ritüeller”adlı bu çalışmanın giriş bölümünde derleme sahası olan Kütahya ili coğrafi özellikleri ve tarihi bakımından tanıtılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde efsane terimi; tanımı, özellikleri, kökeni, sınıflandırılması, diğer türlerle ilişkisi, işlevi bakımından ele alınıp efsane alanında yapılmış yüksek lisans tezleri ve doktora tezleri listelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde kült terimi; anlamı, kökeni, işlevi ve tasnifi bakımından ele alınmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde Kütahya merkez ve 12 ilçesinde saha çalışması yapılarak derlenen toplam 162 efsaneye yer verilmiştir. Çalışmanın dördüncü bölümünde ise derlemesi yapılan efsaneler; Tanrı ve Mitolojik Varlıklar Kültü, Tabiat Kültü, Atalar ve Veliler Kültü ana başlıkları altında incelenip değerlendirilmiştir. Çalışmanın amacı Kütahya yöresinde yaşayan, anlatılan ve inanılan efsanelerden hareketle Türk inanç sisteminin kodlarını çözümlemektir. Türk milletinin hayatı anlamlandırma çabası, İslamiyet öncesi mitolojik inançları, İslam dininin ve diğer dinlerin yaşamına etkisi milletin hafızasını canlı tutan asırlardır anlatılagelen efsaneler üzerinden ortaya koyulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The province of Kütahya, which is the compllation area of this study, which is called“Cults İn Kütahya Legends And Rituals Related To These Legends”has been introduced in terms of its geographical features and history. İn the first part of the study, the definition of the term legend, its origin, classification, relationship with order genres and its function are discussed and masters theses and doctoral theses in the field of legend are listed. İn the second part of the study, the term cult; İt is discussed in terms of meaning, origin, function and classification. İn the third part of the study, a total of 158 legends, which were compiled by conduncting field studies in the center of Kütahya and 12 districts, were included. İn the fourth of the study, the comlied legends were ex amined and evaluated under the main headings of the cults of Gods and Mythological Beings, The cult of Nature, The Cult of Ancestors and Guardians. The main purpose of the study is to analyze the codes of the Türkish belief system based on the legends that live in the Kütahya region, rather than making a comprehensive compilation study. The effort of the Turkish nation to make sense of life, its pre-İslamic mythological beliefs, the impact of the religion of İslam and other religions on the life of the nation has been tried to be revealed through the legends that have been told for centuries, keeping the nation's memory alive.