C13H12N2O3 ve C12H10N2O2 moleküllerinin bazı spektroskopik özelliklerinin incelenmesi
Investigations of some spectroscopic C13H12N2O3 and C12H10N2O2 molecules
  1. Tez No: 367546
  2. Yazar: ÇETİN ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL TAŞAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atom ve Molekül Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, C13H12N2O3 ve C12H10N2O2 moleküllerinin(Eskişehir Osmangazi Üniversitesi destekli araştırma projesi no: 200819015 proje) bazı spektroskopik özellikleri incelenmiştir. Moleküllerin bu özellikleri üzerine çalışmalar güneş enerjisindeki gelişmeler açısından yararlı bilgiler sağlayabilir. Azoaromatik moleküller, boya endüstrisinde sıvı kristaller için mükemmel foto düzenleme sübstratları, yüksek verimli foto kırılma ortamı, asit-baz, redoks ve metalkrom indikatörleri olarak kullanıldıklarından dolayı yoğun olarak ilgi duyulan moleküllerdir. Azoaromatik moleküller optik aktuatörler ve optik bilgi depolama ortamı olarak kullanılırlar. Azo boyalar aynı zamanda ultraviyole ışığa maruz kalan katalizörler olarak fotokatalitik reaksiyonlarda da kullanılırlar.
Özet (Çeviri)
In this study, molecules of C13H12N2O3 and C12H10N2O2 some spectroscopic properties has been studied with. Studies on the properties of the molecules in terms of developments in solar energy can provide useful information. Azoaromatic molecules in the paint industry liquid crystals the perfect photo editing substrates, highly efficient photo-refractive medium, acid-base redox and metalchrome indicators used because they heavily interest are molecules. Azoaromatic molecules are used as optical actuators and optical information storage medium. Azo dyes is also exposed to ultraviolet light are also used as catalysts in reactions photocatalytic.