Kenmotsu manifoldlarda ricci solitonlar üzerine bazı araştırmalar
Some researches on ricci solitons in kenmotsu manifolds
- Tez No: 397201
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CUMALİ EKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geometri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tez çalışmasının amacı Kenmotsu manifoldları ile semi-simetrik metrik olmayan koneksiyonlu Kenmotsu manifoldları için Ricci solitonlar üzerine bazı araştırmalar yapmak ve bazı eğrilik şartlarını incelemektir. Beş bölümden oluşan çalışmamızda giriş bölümünde konunun tarihsel gelişimi hakkında bilgiler aktarılmıştır. İkinci bölümde konu ile ilgili temel tanım, teorem ve kavramlara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde Kenmotsu manifoldlarında, dördüncü bölümde ise f- Kenmotsu manifoldlarında bazı eğrilik şartları kullanılarak Ricci solitonların sınıflandırılması yapılmıştır. Ayrıca bu bölümlerde benzer sınıflandırmalar semi-simetrik metrik olmayan koneksiyonlu bu manifoldlar için de hesaplanmıştır. Son bölümde ise; semi-simetrik metrik olmayan koneksiyonlu Kenmotsu manifoldlar üzerine bazı tanımlar, teoremler ve eğrilik şartları verilip bu şartları sağlayan Ricci solitonların λ sabitine bağlı olarak daralan veya genişleyen olarak sınıflandırıldığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to make some researches on Ricci solitons in Kenmotsu manifolds and Kenmotsu manifolds with the semi-symmetric non-metric connection and to investigate some curvature conditions on these manifolds. There are five chapters in thesis. The historical development of the subject is presented in introduction chapter. In the second chapter fundamental definitions, theorems and concepts related to subject are given. In the third and fourth chapters, the classifications are given related to Ricci solitons on Kenmotsu manifold and f-Kenmotsu manifold using some curvature conditions, respectively. Also, similar classifications on semi-simetric non-metric connection for these manifolds are given in these chapters. Finally, some definitions and theorems, curvature conditions on Kenmotsu manifolds with the semi-symmetric non-metric connection are given and according to these conditions, it is shown that Ricci solitons are classified as shrinking or expanding depending on value of λ constant.