Sübstitüe 4-metilkumarinler ve 4-kumarinil benzoat esterlerinin sentezi
Substituted 4-methylcoumarin and 4-coumarinyl benzoate esters synthesis
  1. Tez No: 367593
  2. Yazar: KAMİRAN SARAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET METE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada, daha önce sentezlenmediğini gördüğümüz sübstitüe 4-metilkumarin ve 4-kumarinil benzoat ester türevlerini sentezlemeyi amaçladık. Sübstitüe 4-metilkumarin sentezi için sübstitüe fenol ve etil asetoasetat maddelerinden çıkarak, iyi bir verimle kumarin eldesini mümkün kılan von Pechmann yöntemi seçildi. Katalizör olarak sülfürik asit kullanıldı. Ayrıca 4-kumarinil benzoat esterlerinin sentezi için 4-hidroksikumarin ve sübstitüe benzoil klorür kullanıldı. Katalizör olarak piperidin kullanıldı. Elde edilen bileşikler kristallendirme yöntemi kullanılarak saflaştırılıp yapıları IR , 1H-NMR ve 13C-NMR gibi spektroskopik yöntemlerle aydınlatıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to synthesize substituted 4-methlycoumarin and 4-coumarinyl benzoate ester derivatives which did not known. In the substituted 4-methylcoumarin synthesis, we preferred von Pechmann reaction because of using simple starting material sand having good yields. Sulfuric acid was used as catalyst. Also for the synthesis of 4-coumarinyl benzoate esters was used 4-hydroxycoumarin and substituted benzoyl chloride, piperidine was used as catalyst. The obtained compounds were purified by the crystallization method. Structures of these products were characterized by spectroscopic methods, such as ( IR, 1H-NMR and 13C-NMR).