Cms'de √s = 13 tev'de alınan 122 fb-1 veri kullanılarak calo-scoutıng tekniği ile dijet rezonans araştırması
Dijet resonance search with the calo-scoutingtechnique using 122 fb-1 of run 2 data from cms at √s = 13 tev
- Tez No: 756840
- Danışmanlar: PROF. DR. İSA DUMANOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmada çift-jetler halinde bozunan rezonans aramaları, 122 fb-1 toplam parlaklığa karşılık gelen ve √s= 13 TeV'de toplanan proton-proton çarpışma verileri kullanılarak yapılmıştır. Kalorimetre bilgilerinden tetikleyici seviyesinde yeniden yapılandırılan çift-jetler ile, olaylara dayalı olarak 0.6 ve 1.6 TeV arasındaki kütleli rezonanslar için düşük kütleli bir arama gerçekleştirilmiştir. Dijet kütle tayfı, uygun bir parametreleştirme ile iyi tanımlanmıştır ve yeni parçacıkların üretimi için hiçbir kanıt gözlenmemiştir. %95 güven seviyesindeki (CL) üst sınırlar, dar kuark-kuark, kuark-gluon ve gluon-gluon rezonanslarının üretim tesir kesitinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Resonance searches that decay into jet pairs are performed using proton-proton collision data collected at √s= 13 TeV, corresponding to an integrated luminosity of up to 122 fb-1. A low mass search is performed for resonances between 0.6 and 1.6 TeV based on events with dijets that reconstructed at the trigger level from the calorimeter information. The dijet mass spectrum is well defined with proper parameterization and no evidence was observed for the production of new particles. 95% CL upper limits are presented on the cross-section of narrow quark-quark, quark-gluon, and gluon-gluon resonances.