Kütahya-Altıntaş folkloru
Kütahya-Altıntaş folklore
  1. Tez No: 368199
  2. Yazar: MUSTAFA DİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TORUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Teknolojik yapıdaki hızlı ve çarpıcı gelişmeler, yaşamın hemen her yerinde olduğu gibi, bir zincir halinde kültürel birikimi de etkilemekte, insanoğlunun ilk çağlarındaki çok kültürlülüğünü, evrensel bir tek kültürlülüğe doğru götürmektedir. Bu durum folklorik ögelerin de hızla değişip yok olmasına ortam oluşturmaktadır.“Kütahya-Altıntaş Folkloru”adını verdiğimiz çalışmamızda, eksen alınan halkbilimi yöntemleri ile sözünü ettiğimiz kültür unsurları incelenerek, yöre insanının geçmişten geleceğe aktardığı tüm maddi ve manevi folklor ürünlerinin tespit edilmesi amaçlanmaktadır. Herhangi bir halkbilimsel incelemeye konu edilmemiş olan Altıntaş coğrafyası sahip olduğu birikimle tipik bir İç Batı Anadolu yerleşmesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Elde edilen bulgular, yörenin bir geçiş coğrafyası olduğunu doğrulamakla beraber, günümüzde hala canlı tutulan yöreye özgü bir folklor varlığının da bulunduğunu göstermektedir. Altı bölüm halinde vücuda getirilen çalışmada, edinilen bulgularla Altıntaş İlçesinin folklor hazinesinin kayıt altına alınarak, sonraki süreçte daha farklı araştırmalara kaynaklık etmesi öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Rapid and stunning growth in technology influences cultural background successively as in life's every corner and takes the polyculture of mankind's previous ages to a universal monoculture. This situation establishes an environment for a quick changing and disappearing of folkloric elements. In our study of“Kütahya-Altıntaş Folklore”, the whole material and moral folklore works that the local people have transferred from past till present are aimed to be detected by investigating the aforementioned cultural elements with folklore methods. It is seen that the area of Altıntaş that has not been a subject for any folkloric investigation before is situated as a typical Central West Anatolia settlement. The acquired findings confirm that the region has a wide area, and show that there is a special folklore still kept alive today. The study formed in six chapters is anticipated that the acquired findings become a resource for the following researches by recording the folkloric wealth of Altıntaş.