Etkin piyasalar teorisi anomaliler ve ihmal edilmiş hisse senedi etkisi
Efficient market hypothesis anomalies and neglected stock effect
- Tez No: 81812
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. Ş. ARMAĞAN TARIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Finans yazınında Etkin Piyasalar Teorisi olarak adlandırılan ve piyasaların ekonomik işlevlerini yerine getirme ölçüsünü göstermeyi amaçlayan; bu yolla piyasaların etkinlik derecesinin tespiti ve gelişimine yardımcı olan görüşe göre; yatırımcılar mevcut bilgi kümesini kullanarak normal-üstü getiri sağlayamaz, piyasada diğer yatırımcılara üstünlük kuramazlar. Oysa, özellikle 1980'li yıllarda dünyanın önde gelen borsalarında ampirik testlerle ortaya konan yoruma göre piyasada“anomali”olarak adlandırılan getiri aşırılıklarına rastlanmakta; üstelik uygun bir strateji belirlenmesi durumunda piyasadan yüksek getiri sağlanabilmektedir. Bu tür bir getiri aşırılığının uzun süre boyunca varlığını sürdürebilmesi ve geniş yatırımcı grupları tarafından kâr amaçlı kullanılmasına rağmen yok olmaması anomalilerin araştırılmasına yönelik çalışmalara hız vermektedir. Anomalilerin sebepleri üzerine yapılan çalışmalarda çeşitli görüşler ortaya atılmış; etkin piyasalar teorisinin yanlış olmasının ya da genel kabul görmüş fiyatlama modellerinden olan Sermaye Varlıkları Fiyatlama Modeli'nin riski yanlış değerlendirmesi sonucu yatırımcıyı yanıltmasının, anomalilere sebep olabileceği iddia edilmiştir. Anomaliler arasında en çok bilinenlerinden olan Ocak ayı etkisi ve firma büyüklüğü etkisi üzerine yapılan çalışmaların dışında pek çok çalışma yapılarak, anomalilerin varlık sebeplerine yönelik kanıtlar bulunmaya çalışılmıştır. İhmal edilmiş hisse senedi etkisi ve istanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda varlığı üzerine hazırlanan bu çalışma da benzer bir amaca yöneliktir. İhmal edilmiş hisse senedi etkisi üzerine daha önce yapılan yabancı kaynaklı çalışmalara destek sağlayabilecek olan bu çalışmada; gelişmekte olan borsalardan İMKB'de aracılık yapan, işlem hacmi en yüksek 10 aracım kurumun 1996-1998 yılları arası takas verileri kullanılmış, alım-satım sözleşme sayılarının alım-satım kararını gösterdiği ve bu ölçünün de hisse senedi hakkında oluşan bilgi miktarının bir göstergesi olabileceği önyargısıyla, hisse senetleri alım-satım sözleşmesi sayılarına göre sıralanmıştır. İhmal edilmiş hisse senedi etkisinin kuramsal sebebine göre yatırımcılar hakkında bilgi alamadıkları hisse senetlerini ihmal etmektedirler. O halde düşük alım-satım sözleşme sayılarına sahip hisse senetleri ihmal ediliyor olmalı ve bu hisse senetleri -anomalinin iddiasına göre- daha yüksek birgetiri sağlamalıdır. Yukarıda anlatılan görüşten hareketle kurulan farklı ihmal edilmişlik derecesine sahip portföylerin analizi sonucunda; düşük risk seviyesinde daha yüksek getiri sağlayan bir ihmal edilmiş hisse senedi etkisinin İMKB'de var olduğuna karar verilmiştir. Etkinin, Ocak ayı ve firma büyüklüğü etkileri ile ilişkilerinin izlenmesi sonucunda, Ocak ayı ve firma büyüklüğü etkilerinden bağımsız bir ihmal edilmiş hisse senedi etkisinin var olduğu kanısına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY According to the theory which is called“Efficient Market Hypothesis”and aims to reveal economic performances of the markets and support the definition and progress of their efficiency level, investors cannot provide abnormal returns using the existing set of information and be superior to other investors in the market. However, especially according to the commentary made by empirical tests in the foremost markets of the world in the 1980's, some return excessiveness called“anomaly”emerges in the market; moreover if a suitable strategy is agreed on the investors can provide high returns from the market. Accordingly, the fact that such excessiveness can prevail for a long time and cannot be removed although it is used for benefit by many investment groups accelerates those studies carried on anomalies. Some different views have been put forward in many sudies on the causes of anomalies and it has been alleged that the anomalies are arisen as the“Efficient Market Hypothesis”is not accurate and“Capital Asset Pricing Model”which is one of the generally accepted pricing models misleads the investors due to the misevaluation of risks. Some evidences have been sought for the causes of the anomalies in many different studies other than those on“January effect”and“firm size effect”which are the mostly known anomalies. This study prepared for the neglected stock effect and its presence in Istanbul Stock Exchange has the similar goal. This study supporting the earlier foreign studies on the neglected stock effect uses clearing data between 1996-1998 of ten agencies with the highest trade volume acting as intermediator in Istanbul Stock Exchange.The stocks are arranged as of the number of trade contracts by assuming that the number of trade contracts indicates trade decision and information quantity made on stocks. Theoretical reason for the neglected stock effect is that the investors neglect the stocks on which they cannot get information. In this case, the stocks with low trade contracts are neglected; and in accordance with the assumption on this anomaly, such stocks provide higher returns. As a result of the analysis of portfolios with different neglect levels created by the above-mentioned theory, it has been concluded that the effect of neglected stocks which provide higher returns at the low risk level exists in Istanbul Stock Exchange. In addition, it has been deduced from the observations on the relation between the neglected stock effect and January effect and firm-size effect that neglected stock effect is an independent anomaly in gaining abnormal returns.