Nesrin Erbil hayatı ve sanat eserleri
The life and works of Nesri̇n Erbi̇l
  1. Tez No: 368474
  2. Yazar: FATMA SALİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURULLAH ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Türk Dili ve Edebiyatı, Biography, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmada Irak Türkmen Edebiyatının bir şairi olan Nesrin Erbil'in hayatı ve eserleri incelendi. Tezimiz üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Nesrin Erbil'in hayatı ve sosyal dünyası, edebiyat ve sanat anlayışı ve bu alanda yaptığı faaliyetler, Türkiye'ye yerleşimi, ressamlığı anlatıldı. İkinci bölümde Irak'ta Türkmen Edebiyat tarihi, Nesrin Erbil'in konu edildiği antolojiler incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise şiirlerinin biçim özellikleri, kullandığı üslub ve söz varlıkları ele alınmıştır. Ekler bölümünde Nesrin Erbil'in eserlerine yer verilmiştir. Sonuç olarak Şiirlerinin biçimsel özellikleri incelendiğinde Nesrin Erbil'in serbest şiir alanında Türkmen edebiyatına katkı sağladığı görülmüştür. Serbest şiirin yanı sıra hece vezninde de eserler veren Nesrin Erbil'in dönemindeki şairler arasında hatırı sayılır bir üne kavuştuğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Nesrin Erbil's, a poet of the Iraqi Turkmen Literature, life and works have been examined. Our thesis is composed of three parts. In the first part Nesrin Erbil's life and social world, understanding of literature and art and his activities in this area, her settlement of Turkey , her paintings have been described. In the second part Turkmen History of Literature in Iraq, the anthologies Nesrin Erbil were subjected to have been studied. In the third section formal characteristics of her poetry, her style and vocabulary have been covered. His works are included in the appendix. Consequently, analyzing the formal characteristics of her poetry It has been understood that in free verse, Nesrin Erbil has contributed to the Turkmen literature. Besides free poetry Nesrin Erbil also has been working in syllabic meter gave. It has been determined that Nesrin Erbil has gained a considerable reputation in the poets of the period.