Concept of time in Ulysses and Watt
- Tez No: 368627
- Danışmanlar: PROF. DR. JALE PARLA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Philosophy, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Ulysses'te zaman kavrayışının temelinde aşırı-özümleyici bir algılama tavrı vardır. Bu algılama sürecinde 'öteki' 'ben'in gereksinimlerini karşılayacak bir biçimde değiştirilerek algılanır. Watt'ta zaman kavrayışının temelinde aşırı-teslimiyetçi bir algılama tavrı vardır. Bu algılama sürecinde 'ben' 'öteki'nin gereksinimlerine uygun olarak değişir. Her iki anlatıda da algılama tavrını belirleyen Jean Piaget'nin 'ertelenmiş taklit' diye adlandırdığı bir süreçtir. Bu süreçte taklit-nesnesinin yerini 'zihinsel imge' alır. Ertelenmiş taklitte model olarak alınan zihinsel imge hem kavramsal aklın verileri temelinde sağlanan zaman kavramına hem de duyu-devimsel aklım sağladığı zaman algısına ters düşen bireysel amaçlar güden bir 'gösteren'dir. Ulysses'te sembolik temsil ile kavamsal temsil arasındaki çatışma duyu-devimsel rahatsızlıklara neden olmaz. Watt'ta bu çatışma duyu-devimsel semptomlar doğurur ve kimliğin büyük ölçüde silinmesine neden olur. Bu da Watt'ta kahramanın zihinsel imgeyi doğurmuş olan özgün travmatik deneyimi tersine çevrilmiş bir perspektiften yeniden deneyimlemesini ve katharsise erişmesini mümkün kılar. Ulysses'teki kahramanlar ise taklitçi rekabete saplanıp kalırlar.
Özet (Çeviri)
Conception of time in Ulysses is based on a hyperassimilative mode of perception. In this mode the 'other' is simultaneously changed to suit the needs of the 'self' as it is perceived. In Watt, conception of time is based on a hyperaccomodative mode of perception by the process of which the 'self' is assimilated by the 'other' to suit the needs of the 'other'. The concept oftime in both narratives is distorted as it is based on what Jean Piaget calls 'deferred imitation' through the process of which the object of imitation is supplanted by its mental image. The mental image is an individually motivated signifier and gives rise to symbolic representation. The conception of time in symbolic representation clashes both with the perception of time provided by the sensory-motor intelligence and the concept of time provided by the conceptual intelligence. This clash causes aporetic time experience, yet in Ulysses results in no sensory-motor disorders. In Watt, it results in sensory-motor disorders and ultimately in erasure of identity. The erasure of identity enables the protagonist in Watt to enact the original traumatic experience which produced the mental image from a reversed perspective and attain catharsis. Whereas the protagonists in Ulysses remain bound to the 'mimetic rivalry.'