Raising the language awareness of pre service language teachers during their practice teaching experience: A case study in an EFL setting
Öğretmenlik uygulaması sırasında, ingilizce öğretmen adaylarının Sınıf içindeki hedef dil kullanımı farkındalığını arttırmak: Yabancı dil olarak ingilizce öğrenimi ortamında bir durum çalışması
- Tez No: 368709
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SUMRU AKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 272
Özet
Bu çalışma öğretmenlik uygulaması sırasında İngilizce öğretmen adaylarının sınıf içinde kullandıkları hedef dili inceleyerek, Türkiye'deki İngilizce öğretmenlerinin dil kullanımı farkındalığını arttırmayı amaçlamaktadır. Çalışma, İngilizce öğretmen adaylarının sınıf içindeki hedef dil kullanımların üçlü takım üyeleri (uygulama ögretim elemanı, uygulama öğretmeni, aday öğretmen) tarafından nasıl algılandığını araştırmaktadır. Çalışma ayrıca, İngilizce öğretmen adaylarının dil farkındalığını arttırmak üzere verilen uygulamanın dil kullanımı açısından öğretme becerisine etkisi olup olmayacağını bulmayı amaçlamaktadır. Katılımcılar Türkiye'de bir devlet üniversitesinin İngilizce öğretmenliği bölümünde okuyan 53 İngilizce öğretmen adayı ve aynı bölümde görev yapmakta olan bir öğretim elemanı ile uygulama okulu olarak seçilmiş iki özel okulda görev yapan dört uygulama öğretmeninden oluşmaktadır. Veriler, sınıf-içi gözlem, ikili görüşme, dönüt verme toplantıları, retrospektif protokol, tartışma toplantıları, sormacalar ve ihtiyaç analizi yöntemleriyle toplanmıştır. Sonuçlar, sınıf içinde hedef dil kullanımının İngilizce aday öğretmenlerinin kendilerini yetersiz hissettikleri konuların başında geldiğine işaret etmiştir. Eksik yönlerinin ve hedef dil kullanımlarını geliştirmelerinin gerektiğinin farkında olmalarına rağmen çözümün sadece zaman ile geleceğine inanmaktadırlar. Veriler, İngilizce aday öğretmenlerinin; akıcı konuşabilme, sınıf dili, dil bilgisi, kelime bilgisi, dil adaptasyonu, telaffuz, vurgu, yönerge verebilme, hataları tanımlayabilme ve düzeltebilme konularında sorunlar yaşamakta olduklarını göstermiştir. Elde edilen sonuçlar uygulamanın sınıf içinde dil kullanımı açısından öğretme becerisine olumlu etkisi olduğuna da işaret etmiştir. Durum grubundaki tüm katılımcılar çalışmanın oldukça farkındalığı arttırıcı ve güven verici olduğunu, öğretmenlik kariyerlerine başlamadan once böyle bir çalışmaya katılma imkanını elde ettikleri için çok şanslı olduklarını ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to raise the language awareness of pre-service English language teachers in the Turkish EFL setting by investigating their target language use in the classroom during their practice teaching experience. The study aims to investigate how the triad members (university supervisor, cooperating teacher, pre-service language teacher) perceive the target language use of the pre-service language teachers in the classroom during their practice teaching experience. It also aims to find out whether the treatment has an effect on the pre-service language teachers' teaching efficacy in terms of their target language use. The target population of the study consisted of 53 pre-service language teachers and their supervisor (as the researcher) who are enrolled in the ELT department of a state university in Turkey as well as 4 cooperating teachers who work at private high schools which served as the practicum schools in the study. Data were collected by means of classroom observations, semi-structured interviews, retrospective protocols, feedback sessions, discussion meetings, pre- post questionnaire, and needs analysis. The findings indicate that target language use in the classroom is among the top concerns of pre-service English language teachers. They are aware of their inadequacy and of the necessity to improve their target language; however, the common attitude is merely to believe in time as a solution for their problems. The common difficulties pre-service language teachers face are related with fluency, classroom language, grammar, vocabulary, language modification based on the students' levels, pronunciation, intonation, giving instructions, identification and correction of errors. The findings also indicate that the treatment has a positive effect on the teaching efficacy of the pre-service language teachers in terms of their target language use in the classroom. The participants in the case group reported the study to be very awareness raising and confidence building and they considered themselves very fortunate to have had the opportunity to join in the project before they started their career on teaching.