The effect of conceptual change based instruction on tenth grade students' understanding of probability concepts, probability achievement and attitudes toward probability
Kavramsal değişim temelli öğretimin onuncu sınıf öğrencilerinin olasılık kavramlarını anlamaları, olasılık başarıları ve olasılığa yönelik tutumları üzerine etkisi
- Tez No: 368905
- Danışmanlar: PROF. DR. SAFURE BULUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
Bu çalışmanın amacı kavramsal değişim temelli öğretimin onuncu sınıf öğrencilerinin olasılık kavramlarını anlamaları, olasılık başarıları ve olasılığa yönelik tutumları üzerine etkisini incelemektir. Bu çalışma 2010-2011 öğretim yılı ilkbahar döneminde Ankara'daki bir Anadolu lisesinden 118 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Uygulama rastgele atanan bir deney ve bir kontrol grubuna sahip iki öğretmen tarafından yürütülmüştür. Uygulama süresince deneysel grupta kavramsal değişim temelli öğretim (CCBI) kullanılırken kontrol grubunda geleneksel öğretim kullanılmıştır. Uygulama üç hafta, 12 ders saati sürmüştür. Uygulama öncesi, deney ve kontrol grubunun denkliği, matematik başarı ortalamaları ve Olasılık Kavram Testi (PCT), Olasılık Başarı Testi (PAT), Olasılık için Ön Bilgi Testi, Olasılık Tutum Ölçeği (PAS) ve Matematik Tutum Ölçeği üzerindeki ön ölçüm ortalamaları açısından test edilmiştir. Çalışmanın sıfır hipotezlerini çok değişkenli kovaryans analizi ile test etmek için, öğretim süreci sonrası PAT, PCT ve PAS uygulanmıştır. Çalışmanın sonuçları, olasılık kavramlarını anlama ve olasılık başarısı açısından, kavramsal değişim temelli öğretim grubundaki öğrencilerle geleneksel öğretim grubundaki öğrencilerin ortalamaları arasında istatistiksel olarak CCBI lehine anlamlı bir fark olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte, gruplar arasında, öğrencilerin olasılığa yönelik tutumları açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı bulunmuştur. Sonuçlar, ayrıca uygulama sonrasında CCBI grubundaki öğrencilerin sahip oldukları kavram yanılgıları oranının geleneksel öğretim öğrencilerinin kavram yanılgısı oranından daha az olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the current study is to investigate the effect of conceptual change based instruction on tenth grade students' understanding of probability concepts, probability achievement and attitudes toward probability. This study was conducted with 118 students from one Anatolian high school in Ankara during the spring semester of 2010-2011. The treatments were performed by two teachers who had randomly assigned one control and one experimental group. Conceptual change based instruction (CCBI) was used in the experimental groups, while traditional instruction (TI) was used in the control groups. Instructions lasted three weeks as 12 class hours. Before the treatment, the equivalence of the experimental and control groups was tested in terms of mean scores of mathematics achievement and pre-measures on Probability Concept Test (PCT), Probability Achievement Test (PAT), Pre-requisite Knowledge Test for Probability, Probability Attitude Scale (PAS), and Mathematics Attitude Scale. After the treatment, PCT, PAT and PAS were administered as post-tests in order to test the null hypotheses of the study with multivariate analysis of covariance. The results revealed that there was a statistically significant mean difference between students in CCBI and those in TI with respect to understanding of probability concepts and probability achievement in favor of CCBI. However, it was found that there was no statistically significant mean difference between the groups with respect to attitudes toward probability. Results also indicated that after the treatment, the proportion of misconceptions held by students in CCBI was less than those in TI.