The effect of conceptual change approach on students' understanding of solubility equilibrium concept
Kavramsal değişim yaklaşımının öğrencilerin çözünürlük dengesi konusunu anlamasına etkisi
- Tez No: 180962
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER GEBAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
Çalışmanın temel amacı kavramsal değişim yaklaşımını baz alan öğretim yöntemiile geleneksel yöntemleri baz alan öğretim yönteminin, 10. sınıf lise öğrencilerininçözünürlük dengesi konusunu anlamalarına etkisini karşılaştırmaktır. Buçalışmaya, 2004-2005 ilkbahar döneminde, Kocatepe Mimar Kemal Lisesinde üçöğretmenin kimya dersi verdiği 125 öğrenci katılmıştır. Öğrencileri rasgele deneyve kontrol gruplarına yerleştirmek zor olduğundan, sınıfların bir bütün olarakrasgele deney ve kontrol gruplarına dağıtıldığı deneysel araştırma planıuygulanmıştır. Deney grubundaki öğrenciler (58) kavramsal değişim metinlerininkullanıldığı kavramsal değişim yaklaşımı ile öğrenim görmüşlerdir. Kontrolgrubundaki öğrenciler (67) ise geleneksel yöntemlere göre tasarlanmış kimyaöğrenimi görmüşlerdir. Bütün sınıflara çalışmadan önce ön test olarak çözeltilertesti verilmiştir. Çalışmanın sonunda ise her bir gruba çözünürlük dengesi testison test olarak verilmiştir. Çözünürlük dengesi ile ilgili kavram yanılgıları, lisekimya öğretmenleri ve kimya öğretmeni adayları ile yapılan mülakatlardan veilgili literatürden elde edilmiştir. Elde edilen sonuçlar öğrencilerin, çözünürlükdengesi kavramının öğrenilmesini engelleyen birçok kavram yanılgısına sahipolduklarını göstermiştir. Bu nedenle, öğrencilerin sahip olduğu bu kavramyanılgılarının giderilmesine yönelik yöntemlerin bulunması önem kazanmaktadır.Bu çalışmanın sonuçları, kavramsal değişim metinlerinin kullanıldığı kavramsaldeğişim yaklaşımına dayanan öğretim yönteminin geleneksel öğretim yöntemlerinegöre öğrencilerin kavram yanılgılarını gidermede ve çözünürlük dengesi konusunuöğrencilerin anlamasında daha etkili olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study was to compare the effectiveness of instructionsone based on conceptual change approach and the other based on traditionalmethods on tenth grade high school students? understanding of solubilityequilibrium concept. 125 tenth grade students taught by three teachers inKocatepe Mimar Kemal High School in 2004-2005 spring semesters were enrolledin the study. Quasi-experimental research design in which intact groups arerandomly assigned to experimental and control groups, was applied since it wasdifficult to arrange students randomly to experimental and control groups.Students in experimental group (58) instructed by conceptual change approach inwhich conceptual change texts were used. On the other hand, in control group (67)students were instructed by traditionally designed chemistry instruction. Solutionconcept test was administered as a pre test before the study to all groups. Solubilityequilibrium concept test was administered as a post test to all groups after thetreatment. Misconceptions related to solubility equilibrium concept were obtainedthrough interviews with chemistry teachers and prospective chemistry teachersand related literature. Results obtained revealed that students have severalmisconceptions that hinder learning, related to solubility equilibrium concept.Therefore, it is important to find ways for remediation of those misconceptions.The results of this study indicated that instruction based on conceptual changeapproach in which conceptual change texts were used was better than theinstruction based on traditional methods on remediation of misconceptions andpromoting students? understanding of solubility equilibrium concept.