Three essays on the connection between the rule of law and regulatory governance in electricity market
Elektrik piyasasında düzenleyici yönetişim ve hukukun üstünlüğü üzerine üç makale
  1. Tez No: 576598
  2. Yazar: GAMZE KARGIN AKKOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUAT OĞUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı, kurumların elektrik piyasasındaki rolünü incelemektir. Bu amaca ulaşmak için yeni kurumsal iktisat yaklaşımını kullanmaktayız. Bu bağlamda, ilk makale, yeni kurumsalcı yaklaşımın daha iyi anlaşılabilmesi için regülasyon teorilerini ve yeni kurumsal iktisat yaklaşımını sunmaktadır. Ardından, altyapı reformları ve regülasyon süreçlerinde düzenleyici yönetişim ve hukukun üstünlüğü ile ilgili alanlar incelenmektedir. İkinci makale Türkiye elektrik piyasası için tarife yapısı, elektrik kayıpları ve hukukun üstünlüğü arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Ayrıca regüle edilen endüstrilerde hukukun üstünlüğünü gözlemleyebilmek için bazı karakteristikler sunulmaktadır. Üçüncü makale, kaçak elektrik kullanımı, hukukun üstünlüğü ve düzenleyici nitelik arasındaki nedensellik ilişkisini kurumsal bir bakış açısıyla incelemektedir. 1996 ve 2014 yılları arasında 64 ülke için hukukun üstünlüğü, düzenleyici nitelik ile kaçak elektrik kullanımını temsil eden iletim ve dağıtım kayıpları arasındaki nedensellik ilişkileri test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this dissertation is to investigate the role of institutions in the electricity market. We employ the new institutional economic approach of regulation to achieve this aim. First, we present the theoretical review of regulations for a better understanding of the new institutional approach. We examine the role of regulatory governance and the rule of law which come to the forefront in the infrastructure reform and regulation processes. The second essay investigates the relationship between tariff structure, electricity losses, and the rule of law for the Turkish electricity market. We also put some characteristics of the rule of law in regulated industries. The third essay of the dissertation examines electricity theft from an institutional perspective specific to the rule of law and regulatory quality. We test the causal linkages between the rule of law, regulatory quality, and transmission and distribution losses representing illegal electricity usage between 1996 and 2014 for 64 countries.