Türk kamu personel sisteminde yeniden yapılanma çalışmalarının 1960'tan günümüze kalkınma planları ve hükümet programları çerçevesinde değerlendirmesi
Turkish public personnel system restructuring activities since 1960 in the context of development plans and government program evaluation
  1. Tez No: 369127
  2. Yazar: MUHAMMET ALTIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLÜFER NEGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu tezin amacı, kalkınma planları ve hükümet programları üzerinden kamu personel yönetimindeki yeniden yapılanma çalışmalarına bakış açısını incelmektir. Üç bölümden oluşan bu çalışmanın birinci bölümünde, kamu ülkemizdeki personel sistemi genel özellikleri ele alınmıştır. İkinci bölümde, ülkemizdeki personel yönetiminde yeniden yapılanma çalışmalarının tarihsel olarak incelenmiştir. Üçüncü bölümünde, kalkınma planlarında ve hükümet programları içerik analizine yöntemi ile incelenmiştir. Yeniden yapılanma, Türk Kamu Yönetimin Osmanlı Devletinin sön dönemlerinden başlamak üzere, cumhuriyet tarihi boyunca önemini hep taşımıştır. Yeniden yapılanma çalışmaları cumhuriyet ilk yıllarında daha çok yerli ve yabancı uzman raporlarının konusunu teşkil etmiştir. Planlı kalkınma döneminden sonra kanun taslakları ve kanun değişiklikleriyle yeniden yapılanma çalışmaları farklı şekilde ortaya çıkmıştır. Bu nedenle 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu yeniden yapılanma amacı çerçevesinde bir çok değişikliğe uğramıştır. 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda yapılan değişikliklerin çokluğu çalışmanın kısıtlarıdır. Bu nedenle kanunda önemli ve güncel olan değişiklikler ele alınmıştır. Sonuç olarak, Planlı kalkınma döneminde itibaren kalkınma planlarında ve hükümet programlarında kamu personelinde ilişkin olarak yeniden yapılanma hedefleri arasında yer almasına rağmen plan ve programlar arasında paralellik bulunmamaktadır. 657 Sayılı DMK 'da yapılan son değişiklikler ve bu değişikliklere Devlet Personel Başkanlığı tarafından“reform niteliğinde düzenlemeler”olarak ifade edilmesi ve ayrıca X. Kalkınma Planı ve 61. Hükümet Programları göz önünde bulundurulduğunda yeni bir personel kanunun öngörülmemektedir. Anahtar kelimeler : Kamu Personel Yönetimi, Reform, Yeniden Yapılanma, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu, Kalkınma Planları, Hükümet Programları.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the aspect of regeneration process of public personnel administration through development plans and government programmes. The study has three parts. In the first part, we cover the general features of personel system of our public country. In the second part, we cover the regeneration process of public personnel administration according to historical base. In the third part, we examine the government programmes and development plans with the help of context analysis technique. The regeneration process has kept on its importance since the last days of Ottoman Empire up to now. The studies about the regeneration process formed the subjects of foreign and native experts' reports in the beginning of the republic. After the planned development period, the regeneration process was turned up distinctly with law amendment and draft laws. Therefore, the law of civil cervant numbered 657 was changed according to the regeneration process. Many changes in the law of civil servant law numbered 657 limits this study. Therefore, we cover the important and current changes in the law. Concequently, there is not parallel between plans and programmes althoughthe plans and programmes of public personnel are in the aim of regeneration process of the development plans and government programmes from the planned development. A new personnel law is forseen when we look at the recent changes of DMK law numbered 657 and the Personnel Presidency of State claims about this changes as they are like reforms and also when we consider the government programmes numbered 61 and X. development plans Key words : Public Personnel Administration, Reform, regeneration process, the law of civil cervant numbered, development plans, Government programmes.