Ameliyathanede anestezist-cerrah ilişkisinin değerlendirilmesi
Evalution of the relationship between anesthetist and surgeon in the operating room
- Tez No: 369788
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT BİLGİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
AMELİYATHANEDE ANESTEZİST CERRAH İLİŞKİSİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ Ameliyathanede operasyon ekibinin en önemli iki grubu cerrahlar ve anestezistlerdir. Bu iki ekip arasındaki çatışma hasta güvenliğini etkileyebilir. Bu çalışmada cerrah ve anestezistler arasında yaşanan çatışmaların nedenlerinin incelenmesi amaçlandı. Türkiye'de Mayıs ve Temmuz 2014 tarihleri arasında 11 hastanede 192 anestezist ve 211 cerrahtan oluşan kesitsel bir çalışma yapıldı. Katılımcılara 41 sorudan oluşan anket sunuldu. Ankette yeralan sorular, demografik veriler, cerrah anestezist arasındaki ilişki ve cerrah anestezist arasındaki çatışma nedenlerini içeriyordu. Anestezistler Grup 1 ve diğer cerrahi branşların tamamı Grup 2 olarak sınıflandırıldı. İki grup arasında anestezist-cerrah ilişkisi sorgulandığında anestezistlerin %42'si kötü, cerrahların ise %17'si ilişkisinin kötü olduğunu bildirdi. İki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark gözlendi (p =0.000).
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF THE RELATIONSHIP BETWEEN ANESTHESİOLOGIST AND SURGEON IN THE OPERATING ROOM Two members of the operating team in the operating room, anesthesiologists and the surgeons are the most important groups. The conflict between these two groups can affect safe of the patients. In this study, we aimed to resource reasons of the conflict between anesthesiologists and surgeons. A cross-sectional study of 192 anesthesiologists and 211 surgeons at 11 Hospitals in Turkey, was conducted between May and July 2014. It is a self-reported questionnaire with 41 items. The questions were prepared to reveal the relation between the anesthesiologist and the surgeons, possible reasons of conflicts between them, and demografic data. Anesthetists were accepted as Group 1, and all other branches of surgery were classified as Group 2. Forty two percent of anesthesiologists and seventeen percent of surgeons answered the questions of relation as unfavourable (p =0.000).