Koroner arter bypass grefti ameliyatı geçiren hastalarda yorgunluk ve sağlık algısı
The relations between fatigue and health perception of the patients undergoing coronary artery bypass graft surgery
- Tez No: 369940
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEMAN ŞENTURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bölümü
- Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Tek gruplu ön test/ son test düzende yarı deneysel olarak planlanan bu araştırma, koroner arter bypass greft cerrahisi geçiren hastaların yorgunluk durumu ve sağlık algısındaki değişimin ve aralarındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla, Eylül 2013 – Şubat 2014 tarihleri arasında İstanbul Avrupa yakasında özel bir hastanenin kardiyovasküler cerrahi servisinde yapıldı. Örneklemini; hastanede son 6 ay içinde Koroner Arter Bypass Grefti ameliyatı geçiren 32 hasta oluşturdu. Araştırma üç aşamalı olarak yapıldı. Preoperatif dönemde anket ve ölçekler, postoperatif 2-4 gün ve postoperatif 2 ay sonra ölçekler tekrar uygulandı. Veriler; Anket formu, Sağlık Algısı Ölçeği ve Piper Yorgunluk Ölçeği ile toplandı. Verilerin analizinde; frekans ve yüzde tabloları; ortalama ve standart sapma değerleri, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis H testi, Wilcoxon İşaretli Sıralar testi, Pearson Korelasyon analizi ve Cronbach Alfa analizi kullanıldı. Piper Yorgunluk ölçeği puan ortalaması preoperatif dönemde 3,71±2,82, postoperatif (2-4 gün) dönemde 5,15±2,39; postoperatif (2 ay) dönemde 0,03±0,16 bulundu.
Özet (Çeviri)
This study which was planned as pretest / posttest quasi-experimental design single group in order, was held in the cardiovascular surgery service of a private hospital in European side of Istanbul between September 2013 – February 2014 for the purpose of describing the changes in and the relations between fatigue and health perception of the patients undergoing coronary artery bypass graft (CABG) surgery. 32 patients who has been undergoing CABG surgery in the last 6 months, carrying sampling criterias, and participated voluntarily in the research, constituted the sampling group. Study was held in three stages: Questionnaires and scales were applied in preoperative period, the scales were re-applied in postoperative (2-4 days) and postoperative (2 months) periods. Data were collected by Demographic and Ilness/Health Status Questionnaires, Perception of Health Scale, and Piper's Fatigue Scale. In data analysis, frequency and percentage, mean and standard deviation, Mann-Whitney U test, Kruskal Wallis H Test, Wilcoxon Signed Rank Test, Correlation analysis and Cronbach's alpha analysis were used. Mean scores of Piper Fatigue Scale were found 3,71±2,82 for preoperative period, 5,15±2,39 for postoperative (2-4 days) period, and 0,03±0,16 for postoperative (2 months) period.