Belediyelerde toplam kalite yönetimi Şişli örneği
Total quality management in municipalities: The case of Şişli municipiaty
- Tez No: 370516
- Danışmanlar: DR. FATİH TURAN YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
1980'li yıllardan itibaren küresel değişiklikler sadece ekonomik değil sosyal, siyasi ve kültürel pek çok etkiye sahip olmuştur. Kalite kavramının rekabet unsuru olarak değişimi organizasyonların etkinlik ve verimlilik anlayışlarını değiştirmiştir. Yeni Kamu Yönetimi anlayışı ile beraber hiyerarşik ve bürokratik idare yapısı piyasa koşullarına uyumlu kamu yönetimi anlayışına dönüşmüştür. Bu değişim hala belirsizliğini korusa da hakim görüş Toplam Kalite Yönetimi ile hizmet talep edenlerin beklentilerinin en üst düzeyde karşılanmasını hedefleyen yönetim kültürünün çözüm olarak görülmesidir. Bu çalışmada Şişli Belediyesinde uygulanan Toplam Kalite Yönetimi incelenmiştir. Bu çerçevede Toplam Kalite Yönetimi felsefesi ve Yeni Kamu Yönetimi anlayışı, Şişli Belediyesi örneğinde değerlendirilmiş, Toplam Kalite Yönetimi uygulamalarının yerel yönetim biçimi olan belediyecilikteki uygulamalarının nasıl gerçekleştiği açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışma sonucunda rekabet unsuru olarak işletmelerin hayatına giren Toplam Kalite Yönetimi'nin Türk Belediyecilik anlayışında ciddi bir dönüm noktası olduğu var olan yapısal değişiklikler şekilsel olarak tamamlandığı ancak işlevsel olarak gelişmesi gerektiği sonuçlarına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since the 1980s, the rapid global change and transformation process has caused economic, social, political and cultural influence. Together with the change of the concept of quality as an element of competition, organizations have changed conceptions of effectiveness and efficiency. New Public Management Approach, hierarchical and bureaucratic structure of government has changed. Public administration, has evolved into a structure that is compatible with the economic conditions. This change is still unclear, the general consensus of Total Quality Management retains the expectations of those who demand the highest level of service to meet the aims of the management culture is seen as the solution. In this study, the Total Quality Management in the Municipality of Sisli examined. For this purpose, the philosophy of Total Quality Management and the New Public Management Approach, assessed the case of Sisli Municipality, Total Quality Management practices, which form the local government tried to explain the realization belediyecilikteki applications. This study concludes that the element of competition as a result of the Turkish Municipality concept of Total Quality Management in enterprises comes into your life that there is a significant turning point in the development of the structural changes in form should be completed but functional conclusions were drawn.