Kent ve suç
City and crime
- Tez No: 370517
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Kentleşme bir büyüme, gelişme ve değişme sürecidir. Buna insanların iş, eğitim ya da barınma amaçlarıyla köylerden kentlere göç etmesi ve kentlerde ortak yaşamın geleneksel toplumlardan farklı olarak yapılanması örnek olarak gösterebilir. Kentlerin büyümesi beraberinde bir takım problemleri de getirmektedir. Bu problemler sağlıksız ve çarpık bir kentleşme, işsizlik, kişinin çevresine karşı kendini yalnız hissetmesi hatta uyum sağlamakta zorlanması, yabancılaşması olarak tanımlanabilir. İnsanların suç olarak tanımlanan fiillerle ilişkisi de kentlerde farklılaşmakta ve suç istatistiklerinde bir artışın olduğu da gözlenmektedir. Hazırlamış olduğum tez çalışmasının konusu kentlerde suç olgusu üzerinedir. Çalışma, üç bölümden oluşmaktadır. Tezin birinci bölümünde kent ve kentleşme nedenleri hakkında bilgi verirken, ikinci bölümünde suç ve suç teorileri ele alınmıştır. Üçüncü bölümünde ise suçun ölçümleme sınıflarına ilişkin bilgi verilmiş olup, bir anket çalışması ve sonuç değerlendirilmesi yer almıştır
Özet (Çeviri)
Urbanization is a period of growth, development and alternation some examples of which are the Immigration from villages to cities for the purpose of business, education and sheltering, and distinct settlement of the the common life of the cities compared to traditional socities. The growth rate of the cities give rise to a set of problems. These problems can be defined as unhealthy and irregular urbanication, unemployment, loneliness and adjustment problems of the individual to the society. The relationship of people with so called criminal acts points to a distinction and to a increase in the crime rate in the cities. The subject of this thesis study that i had prepared is about the crime phenomenon in the cities. This study consists of three parts. While providing some information about the causes of the city and urbanization in the first part, theories of crime and crime theories are discussed in the second. Moreover, the third and the last part includes the information about the methods of measuring the crime rate, a survey on the matter, and the evoluation of the results.