Brahms'ın Op.117 Intermezzo'larına genel bir bakış
An overview of the Brahms's Op.117 Intermezzos
- Tez No: 370623
- Danışmanlar: PROF. SEHER TANRIYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Piyano Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada Johannes Brahms'ın son dönem piyano eserleri genel bir bakışla ele alınmış ve op. 117 eserleri incelenmiştir. Bu eserlerin form, armoni ve kompozisyon dili açısından özellikleri araştırılmıştır. Brahms'ın romantik dönemde kendi çağdaşı olan besteciler arasındaki yeri, onlara karşı tutumu geleneksel, tutucu bir besteci olarak değerlendirilmesine sebep olmuştur. Ancak geleneklere saygılı tavrı, yeniliklere karşı olmasından değil kendinden önceki usta bestecilere duyduğu hayranlıktan doğar. Müziği bir araç olarak değil, amaç olarak görür ve sanatsal yaratıcılığını bu anlayışla ortaya koyar. Johann Sebastian Bach'tan devraldığı“saf müzik”mirası Brahms'ın eserlerinde daha ileri bir boyuta taşınmıştır. Op. 116 – 119 eserleri Brahms'ın bu düşünceyle ürettiği piyano müzikleridir. Bu nedenle hem teknik hem de düşünsel açıdan müzikte duygu yüklü ifadenin saflık ve yalınlıkla harmanlanmasına örnek oluştururlar. ANAHTAR KELİMELER: Brahms, saf müzik, romantik dönem, form, piyano
Özet (Çeviri)
In this study, the piano works by Johannes Brahms as to his final period were discussed with an overview, and op. 117 works were examined. Characteristics as to the form, the harmony and the language of composition were examined. Brahms's place among his contemporaries as a composer of the Romantic era, his attitude towards them brought about the fact that he had been evaluated as a traditional and conservative composer. But the reason of his respectful attitude to traditions is his admiration to master composers, not his resistance to innovation. He considers music as an aim, not as a tool and brings out his artistic creativity on the basis of this opinion. The legacy of“pure music”that he took over from Johann Sebastian Bach was carried to a further dimension in Brahms's works. Op. 116 – 119 works were created in regard with this opinion of Brahms. Therefore, they are the samples of the emotional expression combined with purity and simplicity in technical and philosophical aspects. KEY WORDS: Brahms, pure music, romantic period, form, piano