Muhasebe meslek mensuplarının mesleki tükenmişlik durumlarının araştırılması: Erzurum ve Erzincan uygulaması
Researching occupational exhausting situations of accountant professions: Erzurum and Erzincan application
  1. Tez No: 498904
  2. Yazar: ZELİHA İL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET GÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Yoğun bir tempo ile zaman baskısı altında çalışmanın stres, yorgunluk ve tatminsizlik gibi durumları ortaya çıkardığı bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçektir. Tükenmişlik ise bu durumların son evresi olarak nitelendirilmektedir. Bu araştırmada, rol stres kaynaklarının mesleki tükenmişlik üzerindeki etkisi incelenmiştir. Araştırma, muhasebe meslek mensupları üzerinde yapılmış ve araştırma kapsamında 100 adet anket uygulanmıştır. Rol stres kaynaklarının ve mesleki tükenmişliğin boyutlarını ifade etmek üzere faktör analizi yapılmıştır. Elde edilen bulgulardan hareketle, korelasyon ve regresyon analizleri yapılmış ve farklılıkları ortaya koymak için Student's t testi ve one-way anova testi yapılmıştır. Sonuç olarak, rol stres kaynakları ile mesleki tükenmişliğin boyutları arasında çeşitli ilişkiler tespit edilmiştir. Rol stres kaynaklarından rol çatışması ile rol belirsizliği boyutlarının mesleki tükenmişlik üzerinde etkili olduğu gözlemlenmiştir. Son olarak, muhasebe meslek mensuplarının demografik özelliklerinden haftalık ortalama çalışma süresi değişkenine göre mesleki tükenmişliğin kişisel başarısızlık hissi boyutuna yönelik algılarının farklılaştığı da ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Working under time pressure with intense tempo is a scientifically proven fact that reveals stress, fatigue and dissatisfaction. Exhaustion is described as the last phase of these situations. In this study, the effects of the sources of role stress on occupational exhaustion were examined. This research was conducted on members of the accountant professions and 100 surveys were applied within the scope of the research. Factor analysis was used to express the dimensions of role stress sources and occupational exhaustion. Correlation and regression analyzes were performed on the findings, and Student's t-test and one-way anova tests were performed to determine the differences. As a result, a number of relationships have been identified between the role stress sources and the dimensions of vocational exhaustion. Role conflict from role stress sources and role uncertainty dimensions have been observed to affect occupational exhaustion. Finally, it is also shown that the perceptions of the professional failure to the dimension of the personal failure feeling are different, according to the weekly average working time variable from the demographics of accountant professionals.