The psychometric qualities of the Turkish version of the Sense of Relational Entitlement Scale
İlişkisel Hak İddia Etme Ölçeğinin Türkçe versiyonunun psikometrik özellikleri
- Tez No: 370780
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İREM ANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Psikanalitik ve sosyal psikoloji alanında yapılan klinik ve deneysel araştırmalara göre bireylerin romantik ilişkilerinde hak iddia etme hissleri, kişilik özellikleri ve romantik ilişkileri açısından olumsuz neticeler ortaya çıkarabilen bir sorun haline gelmiştir. Hak iddia etme hissiyatının önemli bir kavram haline gelmesinden dolayı, bireylerin romantik ilişkilerindeki bağlanma süreçleri gibi önemli gelişimsel dinamiklerini anlamaya çalışmak ve araştırmak gerekmektedir. Bu araştırmanın amacı, Tolmacz ve Mikulincer tarafından geliştirilen ilişkisel hak iddia etme hissi ölçeğinin Türkçeye uyarlama çalışmasının yapılarak ölçeğin psikometrik niteliklerini incelemektir. Bu çalışmada; gönüllü, 18 yaşını doldurmuş, 500 yetişkin katılımcı yer almaktadır. Bu ölçek; önce yazar, daha sonra süpervizör, daha sonra da Türkçe ve İngilizce anadili olan bir psikoloji bölümü öğretim görevlisi tarafından İngilizce'den Türkçe'ye çevrilmiş, son olarakta farklı bir psikoloji bölümü öğretim görevlisi tarafından ölçeğin farklı çevrilen maddeleri tek seçenekli hale getirilmiş, ölçeğin son Türkçe versiyonuna da yazar ve süpervizör birlikte karar vermişlerdir. Ölçeğin psikometrik özelliklerini incelemek adına önce açımlayıcı faktör analizi uygulanmış ve orjinal çalışmada olduğu gibi beş faktör bulunmuştur. Ölçeğin güvenirlik analizi sonucunda iç tutarlılık katsayısı α = .91, test tekrar test güvenirliğinin ise r = .93 olduğu bulunmuştur. Diğer ölçeklerle olan ilişkilerini anlamak adına Pearson korelasyon katsayılarına bakılmış ve orjinal formuna benzer sonuçlar bulunmuştur. Ayrıca ölçeğin muhtemel demografik farklılıkları incelemek adına bağımsız t test ve tek yönlü varyans analizi uygulanmıştır. Ölçeğin Türkçe versiyonunun, orjinal formunda olduğu gibi güvenilir ve geçerli bir ölçme aracı olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The sense of entitlement in intimate relationships comes up as a challenge that might have adverse outcomes for individuals' and their relationship qualifications in these days. Accordingly the concept of sense of entitlement becomes extremely important; which was supposed to understand perceptions of individual and their romantic relationship on the basis of developmental dynamics as attachment orientation. The aim of this study is to translate, validate, and try to explain the importance and associations of the Sense of Relational Entitlement (SRE) Scale, which was developed by Tolmacz and Mikulincer (2011), in Turkish sample. Participants of this study contained 500 subjects who were above 18 years old and selected randomly. The SRE scale was translated from English to Turkish first by the author, thesis advisor, native speaker of both languages (English and Turkish), and the professor of psychology department. In order to examine the factor structure of Turkish version of the SRE Scale, principle component analysis was performed on the scale's items and yielded five factors based on psychodynamic and social theoretical evidences about three main relational entitlement modes. Pearson Correlation was also performed to determine associations of Turkish version of the SRE scale and psychological functioning. In addition, a one-way analysis of variance and an independent-samples t test were conducted to examine possible demographical differences in the five SRE scores. Findings revealed that the Turkish version of the Sense of Relational Entitlement Scale has acceptable psychometric properties, high internal consistency as well as a valid instrument for Turkish sample.