6. sınıf matematik dersinde probleme dayalı öğrenme yaklaşımının öğrencilerin akademik başarısına ve matematiğe ilişkin tutumuna etkisi
The effects of problem based learning technique on sixth grade students' acedemic achievement and attitudes toward mathematics course
- Tez No: 370852
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYTEN PINAR BAL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2014
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Çukurova Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: İlköğretim Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu deneysel çalışmada, probleme dayalı öğrenme tekniğinin ilköğretim altıncı sınıf matematik dersinde öğrencilerin akademik başarıları ve derse ilişkin tutumları üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Araştırma, ön test-son test kontrol gruplu deneme modelinde tasarlanmıştır. Uygulama 2011–2012 eğitim-öğretim yılı güz yarıyılında, Düzce ili İsmetpaşa İlköğretim okulunda okuyan toplam 79 öğrenci üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, bir deney ve bir kontrol grubu kullanılmıştır. Uygulama, sekiz hafta sürmüştür. Dersler, deney grubunda probleme dayalı öğrenme tekniğine, kontrol grubunda ise 2011–2012 Matematik Dersi Öğretim Programına göre hazırlanan kılavuz kitap doğrultusunda işlenmiştir. Dersler deney ve kontrol grubunda araştırmacı tarafından yürütülmüştür. Çalışmada, probleme dayalı öğrenme tekniğinin öğretim sürecindeki etkisinin ortaya konulabilmesi için nitel ve nicel araştırma yöntemleri birlikte kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından geliştirilen“Matematik Başarı Testi”deney ve kontrol grubuna araştırmanın başında ön test, sonunda son test ve Baykul (1990) tarafından geliştirilen“Matematiğe Yönelik Tutum Ölçeği”işlem öncesinde ve işlem sonrasında uygulanmıştır. Ayrıca“kişisel bilgiler anketi”çalışma gruplarında yer alan öğrencilerin kişisel bilgilerini almak üzere kullanılmıştır. Nitel verilerin toplanmasında deney grubunda yer alan öğrencilerin sürece ilişkin görüşlerini belirlemeye yönelik yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmada başarı testi ve tutum ölçeğinden elde edilen veriler üzerinde, istatistiksel teknik olarak kovaryans analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this experimental study, the effects of the problem based leaning techniques on the academic achievements and attitudes of sixth grade Mathematics students while problem based learning techniques have been used in the experimental group, 2011-2012 Mathematics Course instruction program has been used in the control. The study has been designed on experimental group with pretest and posttest control group. The study has been conducted in a state/public secondary school in the district of Düzce in the fall semester of 2011–2012 academic years with 79 students. The study has been conducted in one experimental, one control group and lasted 8 weeks. The courses have been taught by the researcher both in the experimental group and the control group. In this study to find out the effects of problem based leaning techniques both qualitative and quantitative techniques have been used.“Mathematics Achievement Test”and“Mathematics Attitude Scale”developed by Baykul (1990) have been administered at the beginning of the study as pre-test, at the end of the study as post-test to both experimental and control groups. Furthermore, the“Self-Identifications Scale”has been utilized for all of the participants to their personal details. To collect qualitative data“Semi-Structured Interview Form”has been used find thoughts of the students about the process. Covariance analysis has been conducted on the data obtained from the achievement tests and attitude scale.