Kur'an'ın dil yapısı ve Kur'an kelimelerinin terimleşmesi
Language structure of Quran and use of Quran's word as terms
- Tez No: 370891
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEHMUS DEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 249
Özet
Kur'an'ın kullandığı dili, Kur'an'ın indiği tarihsel bağlamın Kur'an'ın anlaşılması konusundaki önemi ve Kur'an kelimelerinin nüzul sonrasında farklı disiplinlerde terimleştirilmesini ele alan bu çalışma, giriş, iki bölüm ve sonuç kısmından oluşmaktadır. Giriş kısmında terimin tanımı ve terimin elde edilmesi ile ilgili konular gerek İslami çevreler ve gerekse de batıda nasıl ele alındığı anlatılmaktadır. Birinci bölümde Kur'an dilinin özelliklerine, cahiliye dili ile ilişkisine ve kelimelerin terim anlamını esas alarak tefsir yapmanın sakıncalarına değinilmektedir. İkinci bölümde ise ilmi disiplinlere göre Kur'an kelimelerinin çeşitli ilimlerde kazandıkları anlamlara işaret edilmektedir. Sonuç bölümünde de Kur'an kelimelerinin terim olarak kullanılmasının olumlu ve olumsuz yönleri anlatılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research that deals with languange of Qur'an, importance of historical context in the meaning of Qur'an and terminologization of Qur'an's words next time in different diciplines consists an introduction, two sections and conclusion. In the introduction, it is maintained the description of“term”and the issues related to term formation in İslamic circles and the West. In the first chapter it is focused on linguistic features of Qur'an, its relationship with age of ignorance and drawbacks of Qur'an's interpritation with terminological meaning of Qur'an words In the second chapter it is adressed to meaning that Qur'an's Words gained in defferent sciences. In conclusion it is maintained positive and negative aspects of terminologization of Qur'an's words.