Farklı düzeydeki yönetici becerilerinin yönetici etkililiği ve verimliliği üzerine etkileri
The effect of different levels manager's skills on manager's effectiveness and manager's efficiency
- Tez No: 371171
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERCAN ERGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Hızlı bir değişim ve gelişimin yaşandığı günümüzde, kurumlardaki idarecinin yönetim becerileri, örgütün ne kadar etkili yönetildiğini belirlemede yönlendirici olmaktadır. Çalışmanın amacı kavramsal, beşeri ve teknik olarak sınıflandırılan bu beceriler ile yönetici etkililiği arasındaki ilişkiyi ölçerek; hangi yönetici becerilerinin hangi seviyedeki yönetici etkililiğine ve verimliliğine katkısı olduğunu ve aralarındaki korelâsyonun derecesini araştırmaktır. Anket kullanılarak toplanan veriler, yerel yönetim (Belediye) çalışanlarından elde edilmiştir. Toplamda 194 adet anket uygulanmış olup, bunlardan 186 adedi geçerli olduğundan değerlendirmeye tabi olmuştur. Yapılan analizler sonucunda, yönetici etkililiği üzerine sırasıyla beşeri, kavramsal ve teknik becerilerin etkili olduğu görülmüştür. Yönetici etkililiği ve verimliliğini daha çok iletişim, motivasyon gibi beşeri beceriler sağlamaktadır. Kavramsal ve teknik becerilerin yönetici etkililiğine etkisinin yönetim kademesine göre farklılıklar taşıdığı görülmüştür. Bu çalışma ile birlikte görülmüştür ki; yalnızca verimliliği ve mevcut durumu korumayı temel alan klasik yönetici anlayışı ile örgütün yoğun rekabet ortamı, hızla değişen koşullar ve özellikle belirsizlik ortamında örgütün hedeflerine ulaşması güç bulunmaktadır. Örgütün işleyişinde rol alan, çalışanları ikna ve motive eden, onlarla etkili iletişim içerisinde bulunan ve değişime hazırlayan yöneticiler örgütlerinde etkililiği sağlayabilmektedir.
Özet (Çeviri)
The Management Skills of Managers, route to determine how the organizations are managed effective during these experiencing rapid change days. The purpose of this study, is to investigate which management skills contribute which level of the effectiveness and efficiency of the managers by comparing correlation between the manager efficiency and conceptual, human and technical skills. The datas, collected using questionnaire , are obtained from Municipality Employees. Totally 193 questionnaires are applied but 186 units are valid. As a result of the analysis performed, human, conceptual and technical skills have been shown to be effective respectively on the effectiveness of managers. The effectiveness and efficiency of managers are provided by communication, human skills such as motivation. The influence on the effectiveness of the managers of the conceptual and technical skills changes according to level of the management. This study has showed us; under the competition and especially uncertainty, to achieve the goals is really hard for classical management which are based on protecting organization's efficiency and maintain the status quo. The managers who could be a part of operation and in effective communication with their employees, persuade and motivate their employees, can provide the organizational effectiveness.