Sera organik domates yetiştiriciliğinde chlorella vulgaris beyerinck [Beijerinck]' in biyogübre olarak kullanımının bitki gelişimi, verim ve meyve kalitesi üzerine etkileri
Effects of chlorella vulgaris beyerinck [Beijerinck] as biofertilizer on plant growth, yield and fruit quality of organic tomato grown in greenhouse
- Tez No: 371437
- Danışmanlar: PROF. DR. ATAKAN SUKATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Ziraat, Biology, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma Chlorella vulgaris mikroalginin biyogübre olarak kullanılması ve domates bitkisi üzerinde bitki gelişimi, verim ve kalite parametrelerinin araştırılması amacıyla yürütülmüştür. Araştırmada Chlorella vulgaris'in tübüler fotobiyoreaktörde üretimi gerçekleştirilmiştir. Biyogübre denemesi serada gerçekleştirilmiş olup cv. Şimşek salkım tip domates fideleri kullanılmıştır. Chlorella vulgaris'in domates fidelerine biyogübre olarak uygulanması sıvı olarak kökten (250 ml/bitki), kuru olarak kökten (2.5g/bitki) ve foliar olarak yapraklardan (yapraklar yıkanacak şekilde) uygulanmış tır. Deneme her konuda 2 tekerrür ve her tekerrürde 10 bitki olacak şekilde tesadüf parseli deneme desenine uygun olarak kurulmuştur. Üretim dönemi boyunca biyogübre uygulaması 2 kere gerçekleştirilmiştir. Araştırmada bitki gelişimi(bitki boyu, gövde çapı, kök boyu, vejetatif aksam ve kök yaş ve kuru ağırlığı), verim değerleri (toplam verim, ortalama meyve adedi), yaprak klorofil içeriğine, meyve kalite parametreleri (EC, pH, TA, kuru ağırlık, sertlik) bakılmıştır. Elde edilen sonuçları Chlorella vulgaris'in biyogübre olarak kullanımının bitkilerde gelişime katkı sağlama, verimi arttırma ve kalite parametrelerinde artışı sağlamada doğa dostu bir gübre olduğu sonucunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to detect effects of Chlorella vulgaris biofertilizer on growth, quality and yield paramethers of tomato plants. In this study Chlorella vulgaris was cultured in tubuler photobioreactor system. Tomato production was carried out in greenhouse, tomato plants provided from Antalya Fide A.Ş. and this plants were used for biofertilizer experiments. C.vulgaris applierd in 3 different ways to the tomato plants. In first treatment 250 ml/per plant liquid C.vulgaris, in second treatment 2.5 g/per plant of dry C.vulgaris applied to the roots of the plants. In third treatment C.vulgaris applied as a foliar spray to the leaves. This experimental design was established with 2 replicates for every treatment. There were 10 plants in each replicate. Chlorella vulgaris was gived to tomato plants as a biofertilizer 2 times during production period. In this research some paramethers were investigated that are plant grown values (plant height, stem diameter, shoot height, shoot fresh and dry weight, leaf fresh and dry weight, stem fresh and dry weight, bunch fresh and dry weight, fruit fresh and dry weight), yield values (total yield, total fruit number), fruit quality values (EC, pH, TA, dry weight, rigidity), chlorophyll content values of leaves (chlorophyll a, chlorophyll b, total chlorophyll). It was conclued that using Chlorella vulgaris as a biofertilizer is nature-friendly fertilizer that increased growth, yield and quality paramethers.