W1-xTcxB2 (x =0.1~0.9), Pd3X (x= Ti, Zr, Hf) alaşımlarının ve tin+1gann (n=1,2,3) bileşiklerinin ab initio yöntemlerle incelenmesi
The investigation of W1-xTcxB2 (x =0.1~0.9), Pd3X (x= Ti, Zr, Hf) alloys and tin+1gann (n=1, 2, 3) compounds using ab-initio methods.
- Tez No: 371594
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ÇOLAKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Electrical and Electronics Engineering, Physics and Physics Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, değişen x kompozisyon oranına göre W1-xTcxB2 (x = 0.1~0.9) alaşımların, Mn+1AXn faz tipi Tin+1GaNn (n= 1, 2, 3) bileşiklerin ve Pd3X (X= Ti, Zr, Hf) alaşımların yapısal, elektronik, elastik, termodinamik ve titreşimsel özelikleri Genelleştirilmiş Gradient Yaklaşımı (GGA) kullanılarak yoğunluk fonksiyoneli teorisine (DFT) dayalı olarak hesaplandı. Özellikle, incelenen alaşım ve bileşiklerin örgü parametreleri, bant yapıları, elastik sabitleri, kayma modülü, Young modülü ve Poison oranı, anizotopi katsayıları gibi bazı temel fiziksel parametreleri hesaplandı. Ayrıca, bazı alaşım ve bileşiklerin fonon dispersiyon eğrileri ve fonon durum yoğunlukları hesaplandı. Elde edilen bulgular mevcut deneysel ve teorik değerlerle karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, the structural, electronic, elastic, thermodynamic, and vibrational properties were calculated by using the General Gradient Approximation (GGA) with ab-initio methods based on density functional theory (DFT) for W1-xTcxB2 (x = 0.1~0.9) alloys according to changing x composition ratio, Mn+1AXn phase type Tin+1GaNn compounds, and Pd3X (x= Ti, Zr, Hf) alloys. Specifically, some fundamental physical quantities such as lattice parameters, band structures, elastic constants, shear modulus, Youngs modulus, and Poisson's ratio of the investigated compounds and alloys were computed. The phonon dispersion curves and the phonon density of states of some compounds and alloys were, also, calculated. The obtained results were compared with the existing experimental and other theoretical ones.