İlköğretim I. kademe öğretmenlerinin otantik ölçme ve değerlendirme yöntemleri ile ilgili bilgi, tutum ve görüşlerinin değerlendirilmesi
An investigation of primary school teachers' knowledge, attitudes and opinions on authentic assessment and evaluation
- Tez No: 372293
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OKTAY AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 335
Özet
Bu araştırma ile ilköğretim birinci kademede görev yapan öğretmenlerin otantik ölçme ve değerlendirme yöntemi ile ilgili bilgi, tutum, kullanma sıklıkları ve görüşlerini saptamak amaçlanmaktadır. Bu amaca uygun olarak araştırma tarama modeline göre tasarlanmış, nicel ve nitel veri toplama tekniklerinden yararlanılmıştır. Araştırmanın örneklemini, İstanbul ilindeki devlet ve özel ilköğretim okullarının birinci kademesinde (1-5) görev yapan 340 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmanın nitel verileri ise bu örneklem içerisinden gönüllülük esasına göre belirlenen 22 öğretmenle yapılan görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Araştırmanın nicel verilerinin toplanmasında:“otantik ölçme ve değerlendirme araçlarına yönelik bilgi testi”,“otantik ölçme ve değerlendirme yöntemine yönelik tutum ölçeği”ve“otantik ölçme ve değerlendirme araçlarına yönelik kullanma sıklığı anketi”kullanılmıştır. Araştırmanın nitel verilerinin toplanmasında ise“yarı yapılandırılmış görüşme formu”kullanılmıştır. Araştırmada toplanan verilerin analizinde Frekans, Yüzdelikler, Bağımsız Gruplar T-testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve Pearson Çarpım Momentler Korelasyon Katsayısı istatistik teknikleri kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda; 1. Öğretmenler otantik ölçme ve değerlendirme araçlarını derslerinde çok sık kullanmamaktadırlar. 2. Öğretmenlerin otantik ölçme ve değerlendirme yöntemine yönelik tutumları ve bilgi düzeyleri orta seviyededir. 3. Öğretmenlerin cinsiyetlerinin, hizmet sürelerinin, görev yaptıkları okul türünün ve mezun oldukları yüksek öğretim programının otantik ölçme ve değerlendirme yöntemine yönelik hem tutum ve hem de bilgi düzeyi üzerinde etkili bir faktör olduğu belirlenmiştir. 4. Öğretmenlerin otantik ölçme ve değerlendirme yöntemine yönelik tutumları ile bilgi düzeyleri arasında orta düzeyde pozitif bir ilişki olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the primary school teachers' opinions, knowledge, attitudes and the frequency of use about authentic assessment and evaluation methods. In accordance with this objective general scanning model was used and quantitative and qualitative data collection techniques were utilized. The sample of the study consists of totally 340 teachers, working at state and private primary schools in Istanbul, Turkey. The qualitative data was collected through interviewing from 22 voluntarily teachers. In the collection of quantitative data of the study:“authentic assessment and evaluation tools for knowledge test”,“ the attitude scale for authentic assessment and evaluation methods ”and“authentic assessment and evaluation tools to use for frequency questionnaire”was used.“Semi-structured interview form”was used in the collection of qualitative data in this study. In the analysis of data, Frequency, Percentiles, Independent Samples T-test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA) and Pearson Product Moment Correlation Coefficient statistical techniques were used. The findings of the study as follows: 1.Teachers do not use very often authentic assessment and evaluation tools in their classes. 2. Primary school teachers' level of knowledge and attitudes on authentic assessment and evaluation tools is moderate. 3. Primary school teachers' gender, length of service, task type, and graduated higher education program are an influential factor on their attitudes towards authentic assessment and evaluation. 4. There was a moderate positive relationship between the level of knowledge and attitudes of teachers on authentic assessment and evaluation.