Hiperbolik uzayın izometrileri ve invaryant yüzeyleri
Isometries and invariant surfaces of hyperbolic space
  1. Tez No: 441910
  2. Yazar: MAHMUT MAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ KARLIĞA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu tezde, hiperbolik uzayın Minkowski modelinde nokta, doğru, düzlem ve uzaklık kavramları tanıtıldı. H-dönme, H-öteleme ve horodairesel dönme olmak üzere üç farklı H-izometri grubu verildi. H-izometrilerin, sırasıyla, H-öteleme, H-dönme ve horodairesel dönme grupları tarafından H-küreleri, eşit uzaklı yüzeyleri ve horoküreleri sabit bırakmasına göre bir sınıflandırması elde edildi. Sonra, hiperbolik uzaydaki eğriler ve yüzeylerin dış diferensiyel geometrisinin teorisi verildi. Tezin orijinal kısmında ise, hiperbolik uzayda sırasıyla, H öteleme, H-dönme ve horodairesel dönme grubu altında invaryant kalan yüzeyler tanımlandı ve bu yüzeylerin dış diferensiyel geometrisi incelendi. Sonuç olarak, de-Sitter ve hiperbolik anlamda flat veya minimal invaryant yüzeylerin, profil eğrilerinin hiperbolik eğriliğine bağlı olarak karakterizasyonu ilk defa bu tezde elde edildi. Ayrıca bazı özel invaryant yüzeylerin Poincare yuvar modelindeki şekilleri verildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the notions of point, line, plane and distance are given in Minkowski model of hyperbolic space. The three different H-isometry group which is called as H-rotation, H-translate and horocyclic rotation are given. We obtain a classification of H-isometries by the subgroups H-rotation, H translate and horocyclic rotation with respect to leaving fixed equidistant surfaces, H spheres and horospheres, respectively. Moreover, the basic theory of extrinsic differential geometry of curves and surfaces in hyperbolic space are given. In the original part of the thesis, we define surfaces which are invariant under a subgroup of H-translation, H-rotation and horocyclic rotation in hyperbolic space, respectively. Then, in the sense of de-Sitter and hyperbolic shape operator in hyperbolic space, we study extrinsic differential geometry of this invariant surfaces. As a result, de Sitter and hyperbolic flat or minimal invariant surfaces are characterized as depending to hyperbolic curvature of profile curve for the first time in this thesis. Also, images of some invariant surfaces are drawn in Poincare ball model of hyperbolic space.