Farklı su sıcaklığı düzeylerinin sazan (Familya Cyprinidae, Cyprinus carpio L., 1758)'a etkilerinin ısı şoku proteinleri kullanılarak araştırılması
The investigation of effects of different water temperature levels using heat shock proteins on common carp (Family Cyprinidae, Cyprinus carpio L., 1758)
  1. Tez No: 372842
  2. Yazar: UĞUR SÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT VAHDET YERLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
Sıcaklık parametresindeki değişimin neden olduğu ısıl stres, 20ºC (kontrol), 24ºC, 28ºC ve 32ºC olmak üzere dört farklı sıcaklık düzeyinde 48 saat süre ile maruz bırakılan aynalı sazan (Cyprinus carpio L. 1758)'ların kan plazmasındaki Hsp70 miktarı belirlenerek ölçülmesi amaçlanmıştır. Deney öncesinde temin edilen aynalı sazan yavruları aklimasyon tanklarında 2 hafta 20ºC ±1ºC barınmaları sağlanmıştır. Deneyin kurulumu ve stresin ölçülmesi için belirleyici rol oynayan Hsp70 önceki çalışmalardan yararlanılarak belirlenmiştir. Deney sırasında her saat başı deney ortamlarının fiziksel ve kimyasal parametreleri (su sıcaklığı, çözünmüş oksijen, pH ve elektriksel iletkenlik) ölçülmüş ve deneklerin canlılıkları kontrol edilmiştir. Deneyin başlamasının ardından belirli sürelerde (1, 2, 4, 8, 24 ve 48 saat sonrasında) kan örneklemesi yapılarak, plazmada Hsp70 miktarı ELISA test tekniği kullanılarak hesaplanmıştır. Yapılan analizler sonucunda farklı sıcaklık düzeyleri ve bu sıcaklıklara maruz kalma süreleri ile plazmadaki Hsp70 miktarı arasındaki ilişki anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Thermal stress caused by changes in the temperature parameters, is intended to be determined by the amount of Hsp70 in the blood plasma of miror carps (Cyprinus carpio L. 1758), which were exposed to four different temperature levels for 48 hours. Miror carp fries, which were provided before to the experiment, were acclimatized in tanks at 20ºC ±1ºC along 2 weeks. Hsp70, required for measuring the stress and establishing experiment, was determined by making use of previous studies. During the experiment, physical and chemical parameters (water temperature, dissolved oxygen, pH and electrical conductivity) of the experimental medium were measured and subjects were checked for viability hourly. Blood sample was taken from the at predetermined times (1, 2, 4, 8, 24, 48). These samples were used to determine Hsp70 in plasma by ELISA test. According to results, these seems to be a strong correlation between the amounted Hsp70 in plasma and temperature. In addition to temperature, exposure to that temperature also affects Hsp70.