Sündi̇ken dağları Staphylinine (Coleoptera: Staphylinidae) grubunun tür çeşi̇tli̇li̇ği̇ ve Eunis habi̇tatlari i̇le i̇li̇şki̇si̇
Species diversity of Staphylinine (Coleoptera: Staphylinidae) group's from sündi̇ken mountains and their relationship between eunis habitats
- Tez No: 395753
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH HASBENLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 252
Özet
Bu çalışma ile Sündiken Dağları'nın Staphylinidae familyası Staphylinine grubu faunasını belirlemek; örneklerin yakalanmasında kullanılan metotların etkinliğini araştırmak; türlerin tercih ettikleri ve yaşadıkları habitatları belirlemek; örnek toplanan habitatlarda Stphylinine grubu tür çeşitliliğini, tür bolluğunu ve habitat benzerliklerini ortaya koymak amaçlanmıştır. Bu amacı gerçekleştirmek için 2011 Ağustos ve 2013 Mayıs ayları arasında değişik dönemlerde Sündiken Dağları'nda yapılan arazi çalışmaları sonucunda farklı ortam ve toplama yöntemleri kullanılarak 1733 örnek yakalanmıştır. Örneklerin sistematik değerlendirilmesi sonucunda Paederinae altfamilyasından 12 cinse ait 23 tür, Staphylinae altfamilyasından 17 cinse ait 50 tür ve Steninae altfamilyasından 1 cinse ait 12 tür olmak üzere toplam 30 cinsten 85 tür tespit edilmiştir. Türlerin büyük bir kısmının yakalandıkları habitatlar ile yakından ilişkili olduğu ve bu değerlendirmeler sonucunda tür zenginliği açısında C3.6 habitatının ilk sırada olduğu, tür benzerliği açısından ise G1.7 ve G3.5 habitatların öne çıktığı belirlenmiştir. Tez çalışmasında belirlenen türlerin fotoğrafları, teşhis anahtarı, Sündiken Dağları'ndaki dağılış haritaları ve çalışma alanının EUNIS haritası verilmiştir.
Özet (Çeviri)
With this study, it is aimed to determine fauna of Staphylinine group belonging to Staphylinidae family of Sündiken Mountains; evalute effectiveness the methods used to capturing the specimens; determine the habitats that species prefer and live in; bring up Staphylinine group's species diversity, species abundance and habitats similarities of habitat that collected specimens. To accomplish these goal 1733 specimens were collected from different medias by using different collecting methods and field studies conducted in Sündiken Mountains in different periods between August 2011 and May 2013. As a result of systematic evaluation of specimens, 23 species from 12 genera of Paederinae, 50 species from 17 genera of Staphylinae and 12 species from one genus of Steninae, totally 85 species from 30 genera were identified. Majority of species are closely related to habitat that they capture was determined and as a result of this analysis in terms of species richness C3.6 habitat ranked first, in terms of the type of similarity G1.7 and G3.5 habitats are came forward. The photos and identification keys of species that identified in this thesis, distribution maps of species in Sündiken Mountains and EUNIS maps of research area were given.