Arazi ve arsa düzenlemesinin eşdeğerlik ilkesi açısından yeniden değerlendirilmesi
Re-evalution with principle of equivalance of land readjustment
  1. Tez No: 373098
  2. Yazar: VUSLAT SALALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU ÇUKUR GÖKCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Şehircilik ve Bölge Planlama, Geodesy and Photogrammetry, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Ülkemizde 1956 yılından buyana uygulanan“alan”ilkesine dayalı arsa ve arazi düzenlemesi yöntemi, yol açtığı sorunlar ve yetersizlikleri açısından eleştirilmekte ve“eşdeğerlik”ilkesine dayalı yeni bir yöntemin gerekliliği 1980'li yıllardan itibaren literatürde tartışılmaktadır. Ancak eşdeğerlik yöntemi, gerekli altyapı ve yasal düzenlemeler gerçekleşmediği için henüz uygulamaya konulamamıştır.“Alan”ilkesine dayalı mevcut arsa ve arazi düzenlemesi yöntemi; üçüncü boyutu göz ardı etmekte, katılımı sağlamamakta, dağıtımda subjektif değerlendirmelere ve adaletsizliklere yol açmakta; kısaca sosyal, hukuksal ve teknik sorunlar yaratmaktadır. Bu nedenle doğruluğu ve güvenirliği sorgulanmaktadır. Bu sorunları çözebilecek bir yöntem olarak literatürde, Almanya'da uygulanmakta olan“eşdeğerlik”ilkesine dayalı yöntem/model önerilmektedir. Tezde, söz konusu literatür değerlendirilecek; bu öneri yöntemin ülkemizde uygulanabilirliği, Isparta kenti alan çalışmaları üzerinden örneklendirilecektir. Modelin; ülkemizde yaşanmakta olan kentsel dönüşüm projelerinin değerleme esaslı arazi ve arsa düzenlemesiyle yapılmasına olanak vereceği ve böylece daha katılımcı, adil ve başarılı bir kentsel dönüşüm uygulanmasının gerçekleştirilebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The land readjustments based on“field”principle method, which has been applied since 1956 in ourcountry, is being criticized both by the problems it caused and its insufficiencies and it has been discussed in the literature since 1980's that a new method is being required based on the principle of“equivalance”. Howevere quivalance method, could not be implemented yet, as required infrastructure and regulations haven't completed. The land readjustments based on“field”principle method ignores the third component, does not provide the participation, causes subjective evaluations and injustices, briefly creates social, legal and technical issues. That's why its accuracy and reliability is being questioned. The method/model based on“equivalance”principleis being suggested as a method in the literature to solve those issues, which is being used in Germany. In that thesis, involved literature will be evaluated, the possibility of the implemantation of that suggested method will be illustrated on Isparta city field studies. It has been thought that, the model will give the opportunity to do the urban regeneration projects by valuation based land readjustments and in this way, more participant, fair and succesfull urban regeneration implemantation could be performed.