İlköğretime öğretmen yetiştiren kurumlarda öğretim elemanı yeterliklerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 37362
  2. Yazar: KÜRŞAT KÖSEOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DİLEK GÖZÜTOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
BOLUM IV ÖZET, SONUÇ VE ÖNERİLER Bu bölümde araştırmanın genel bir özeti yapılarak, araştırma problemine ilişkin bulguların sonuçları verilmiş ve öneriler geliştirilmeye çalışılmıştır. Özet Bu araştırmada Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Türk Öğretmen Koleji'nde görev yapan öğretim elemanlarının yeterliklerine ilişkin görüşlerin saptanması amaçlanmıştır. Araştırma giriş, yöntem, bulgular ve yorumlar, özet sonuç ve öneriler olmak üzere dört bölüm altında toplanmaktadır. Tarama türünde yürütülen araştırmada, birinci aşamada öğretim elemanlarının öğretim süreçlerinde, okul içi ilişkilerinde, mesleki ve alanla ilgili yeni kaynaklara ulaşma ve yararlanmada sahip olmaları gereken yeterliklere ilişkin olgusal veriler toplanmıştır. Elde edilen verilere dayalı olarak bir anket formu geliştirilmiştir. Geliştirilen anket formu konu ile ilgili tez danışmanı ve uzmanların görüş ve önerilerine sunulmuştur. Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi ve Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğretim elemanı ve öğrencileri üzerinde yapılan deneme uygulamasından sonra 44 maddelik bir anket geliştirilmiştir. Geliştirilen anketin gözlenebilen maddelerinden 34 maddelik bir gözlem formu oluşturulmuştur. 7273 Anket Türk Öğretmen Koleji'nde görev yapan 14 öğretim elemanı ile 156 öğrenciye uygulanmış ve 14 öğretim elemanı en az ikişer defa gözlenmiştir. Anket uygulaması sonucunda elde edilen veriler amaçlara uygun olarak frekans (f), yüzde (%), aritmetik ortalama (x), ilişkili ve ilişkisiz t testi kullanılarak analiz edilmiştir. Analiz sonucu elde edilen veriler çizelgelere yerleştirilmiştir. Araştırma sonucunda öğretim elemanlarının göstermekte oldukları davranışlar konusunda, öğretim elemanı öğrenci görüşleri arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Öğretim elemanları kendilerini, öğrencilerin algıladığından daha olumlu algılamaktadır. Gözlem sonuçları öğrenci görüşlerini desteklemektedir. Sonuç Bu araştırmada elde edilen bulgulara dayanarak tesbit edilen sonuçlar şunlardır: 1. Öğretim süreçlerinin derse başlangıç aşamasında öğretim elemanları kendilerini tamamen yeterli, öğrenciler öğretim elemanlarını çok az yeterli bulmakta ve gözlem sonuçlarına göre ise öğretim elemanları orta düzeyde yeterli bulunmaktadır. Öğretim elemanı görüşleri ile öğrenci görüşleri arasında anlamlı farklılıklar vardır. Gözlem sonuçları öğrenci görüşlerini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study it has aimed to detect the opinions about the efficiency of the teaching staff at Turkish Republic of Northeren Cyprus Teachers Training College. This study has been presented in' for sections : Preface, Method, findings and Evaluation Summary. Result and Suggestions. In this study which was carried out with survey method, in the first stage factual data about the teacher' efficiency in their teaching process and in their relationships at school and also their efficiency in reaching and making use of the new resources in their field were collected. On the basis of this data, o guestionnare has been presented to the supervisor of the thesis and also to the specialists in this subject, to have their opinions and suggestions. After an experimental application of it on the students and the teachers of the Faculty of Educational Sciences in Ankara University and the Faculty Education in Hacettepe University a guesticnnaire consisting of 44 items was devoloped and from the observable items of this guestionnaire a form of observation consisting of 34 items has been formed. The guestionnaire has been apllied to 14 teachers curently teaching at Turkish Teachers Training College and also to 156 students and 14 teachers were observed at least twice. The data abtained as a result of the guestionnaire wereABSTRACT In this study it has aimed to detect the opinions about the efficiency of the teaching staff at Turkish Republic of Northeren Cyprus Teachers Training College. This study has been presented in' for sections : Preface, Method, findings and Evaluation Summary. Result and Suggestions. In this study which was carried out with survey method, in the first stage factual data about the teacher' efficiency in their teaching process and in their relationships at school and also their efficiency in reaching and making use of the new resources in their field were collected. On the basis of this data, o guestionnare has been presented to the supervisor of the thesis and also to the specialists in this subject, to have their opinions and suggestions. After an experimental application of it on the students and the teachers of the Faculty of Educational Sciences in Ankara University and the Faculty Education in Hacettepe University a guesticnnaire consisting of 44 items was devoloped and from the observable items of this guestionnaire a form of observation consisting of 34 items has been formed. The guestionnaire has been apllied to 14 teachers curently teaching at Turkish Teachers Training College and also to 156 students and 14 teachers were observed at least twice. The data abtained as a result of the guestionnaire were