A case study on the benefits of using songs in teaching vocabulary to young learners of English
Çocuklara İngilizce kelime öğretiminde şarkı kullanımının faydaları üzerine bir durum çalışması
  1. Tez No: 373621
  2. Yazar: FİLİZ SARI ATİLLA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜLYA YUMRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışma çocuklara yabancı dil olarak İngilizce kelime öğretiminde şarkıların faydalarını ortaya çıkarmak amacıyla yapılmıştır. Bunun için 2. sınıf öğrencileri haftada 2 saat zorunlu İngilizce derslerinde altı hafta boyunca gözlenmiştir. Çalışmanın katılımcıları özel Tarsus Toros İlköğretim Okulunda öğretim gören 2. sınıf öğrencilerinden oluşmaktadır. Araştırmacı çalışma sürecinde gözlemlerini günlüğe kaydetmiş ve daha sonra bu gözlemler içerik analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Bu çalışmanın sonucunda çocuklara yabancı dil öğretiminde şarkı kullanımının ana alanda faydası olduğu belirlenmiştir. Bu çalışmada kullanılan şarkılar: Numbers and Jobs, Animals and Abilities, Animals and Senses, If You are Happy and You Know It, Head and Shoulders Knees and Toes, Countries and Capitals Song, Row Your Boat Song.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to find out the benefits of songs in teaching vocabulary to young learners of English. The research was carried out with second grade students studying at private Tarsus Toros Primary School. The study was conducted for six weeks in 2013-2014 academic year. The researcher collected the data using a researcher diary. The results of this study showed that songs are beneficial in teaching vocabulary to young learners of English. The songs used in this study were: Numbers and jobs, Animals and Abilities, Animals and Senses, If You Are Happy and You Know It, Head and Shoulders Knees and Toes, Countries and Capitals Song and Row Your Boat Song.