An integration of metacognitive reading strategies in English language lessons
Üstbilişsel okuma stratejilerinin İngilizce derslerine entegrasyonu
  1. Tez No: 373623
  2. Yazar: FİLİZ TUNCEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜLYA YUMRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
30 yıldan beri üstbilişsel stratejilerin öğrenme sürecindeki rolü tartışılmaktadır. Bu tez, okuduğunu anlamada üstbilişsel okuma stratejilerinin rolünü araştıran bir eylem çalışmasıdır. Çalışmanın asıl amacı, öğrencilerin okuma ödevlerini yaparken, düşünme süreçlerinde farkındalık yaratmak için üstbilişsel strateji eğitimi vermektir. Çalışma, 2013-2014 akademik eğitim döneminde, Adana'da Mehmet Akif Orta Okulunda yapılmıştır. Katılımcı öğrenciler, kolay örnekleme stratejisi kullanılarak seçilmiştir. Çalışma 26 orta seviye İngilizce bilgisine sahip, 13-14 yaş ortalamasında olan 8.sınıf öğrencileri ile yürütülmüştür. Araştırmacı günlüğü, yarı yapılandırılmış görüşme ve Okuma Stratejileri Anketi veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Çalışma sonuçları, üstbilişsel okuma stratejilerinin İngilizce derslerine entegrasyonunun öğrencilere okuduğunu anlamada yardımcı olduğunu ve böylece metinleri kolaylıkla anladıklarını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The role of metacognition in learning process has been researched since 30 years. This action research study was an attempt to integrate metacognitive reading strategy training into English lessons to make the students aware of their thinking processes as they have been engaged in reading tasks. The study was conducted in the second term of 2013-2014 academic years at Mehmet Akif Secondary School in Adana, Turkey. Convenience sampling strategy was used when choosing the participants of the present study. The participants of the present study were 26 intermediate level 8th grade students between the ages of 13 and 14. The researcher's diary, semi-structured interviews and Reading Strategy Survey were used as the data collection tools. The findings of the study revealed that integration of metacognitive reading strategies into English lessons help students to utilize these strategies during reading comprehension and so understand the texts easily.