BT süreç yönetimi ve deployment yönetimi uygulaması
  1. Tez No: 373649
  2. Yazar: SENA DEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT ÖZMIZRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bilgi Teknolojileri (BT) firmalarının amacı, verdikleri hizmetleri belirli bir kalitede sunma ve bu hizmetlerin sürekliliğini sağlamaktır. BT denilince akla süreçler ve süreçlerin yönetimi konusu geldiği bilinen bir gerçektir. BT süreç yönetimi için tüm dünyada genel bir kabul gören ve artık süreç yönetimi denilince standart haline gelen ITIL (Information Tehnologies Infrastructure Library – Bilgi Teknolojileri Altyapı Kütüphanesi) metodolojisi kullanılmıştır. Bu metodoloji, hizmet veren bir firmada olması gereken süreçler ve bu süreçlerin en iyi şekilde nasıl yönetileceği ve ölçümleneceği konularında birçok kere kullanılmış, test edilmiş hazır bir kütüphane sunmaktadır. Süreç yönetimi mantığından yoksun BT firmalarında sunulan hizmetlerin kalitesinden ve sürekliliğinden hiçbir zaman emin olunamaz. Çünkü belirli bir sürece göre hareket edilmeden sadece maillerle veya telefonlarla iş akışı sağlanan hizmetlerde kalite ve süreklilik sağlamak mümkün değildir.
Özet (Çeviri)
One of the main tasks of the IT companies providing services is that they should provide the service in a certain quality and the service should be continuous. IT has become synonymous processes and process management is a known fact that the subject came. In the process management system project, the methodology named ITIL (Information Tehnologies Infrastructure Library), which is the world wide used standard for process management, has been used. This methodology provides built-in libraries that has been used and tested many times both for processes that should exist in a service provider company and about how to manage and reason these processes in the best way. The quality and the continuity of the service cannot be guaranteed for the companies that do not have process management concept. Because quality and continuity cannot be achieved in the services where there is no specific process definition and work flow is performed only with telephones and emails.