Nikotinik asit N-oksit molekülünün bazı metal halojen komplekslerinin sentezlenmesi ve spektroskopik olarak incelenmesi
Synthesis and spectroscopic analysis of some metal halide complexes of nicotinic acid N-oxide molecule
- Tez No: 373777
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ATAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Atom ve Molekül Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada M(NANO)2X2 [M:Cd,Cu,Mn and Ni; X:Br,CI,I; NANO:Nikotinik Asit N-oksit] formülü ile verilen bazı nikotinik asit N-oksit metal halojen bileşikleri kimyasal yolla sentezlendi. Elde edilen bileşiklerin FT-IR ve FT-Raman spektrumları sırasıyla (4000-400 cm-1 ) ve (3500-0 cm-1 ) bölgesinde kaydedildi. Kaydedilen spektrumların incelenmesi sonucunda serbest ligand molekülünün titreşim frekans değerlerinin bileşik yapıda farklılık gösterdiği ve bu farklılıkların metal ve halojene göre değiştiği bulundu. Bileşiklerin kimyasal formülleri yapılan elemental analizler sonucunda belirlendi. Bileşikler için önerilen mümkün geometrik yapılar analiz sonuçlarına ve frekans kaymalarına göre açıklandı.
Özet (Çeviri)
In this study, some nicotinic acid N-oxide metal halide complexes that are given with the formula M(NANO)2X2 [M:Cd,Cu,Mn and Ni; X:Br,CI,I; NANO:Nicotinic Acid N-oxide] have been synthesised by chemically. The FT-IR and FT-Raman spectra of the obtained complexes were recorded in the region (4000-400 cm- 1 ) and (3500-0 cm- 1 ) respectively. As a result of the reported spectra ,it is found that the vibrational frequency values of free ligand molecule differ from complex structure and these differences depend on metal and halogen atoms. The chemical formulas of complexes are determined by the elemental analysis results. The proposed geometrical structure for complexes were explained according to frequency shifts.